Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce 17 Ağustos'ta yaşanan asrın felaketinin yıl dönümünde önemli mesajlar verdi. Yüce, "Büyük acılar yaşadığımız, asrın felaketi üzerinden 23 yıl geçse de acımız hala taze. Aynı acıların yaşanmaması için dönüşüm üzerine görevli birimlerimizle 7/24 düşünüyor, üretiyor ve uyguluyoruz. Kaybettiğimiz her bir vatandaşımızı bu vesileyle rahmetle anıyorum, rabbim tekrarını yaşatmasın" dedi. Başkan Yüce, bakanlığın pilot il seçtiği Sakarya'da 300 bin yapıyı incelemeye aldıklarını söyledi. 

Sakarya’da Üçyüz bin yapıyı incelemeye alındığı belirtildi.

Yapılan açıklamada Sakarya'da uygulanacak kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında önemli notlar yer aldı. Asrın felaketi olan ve Sakarya başta olmak üzere Marmara'daki şehirlerde derin izler bırakan üzerinden 17 Ağustos depreminin üzerinden 23 yıl geçtiğini ancak acıların hala taze olduğunu ifade etti. O gün, aynı acıyı bizzat yaşayanlardan biri olduğunu vurgulayan Başkan Yüce, felaketlere hazırlanmak ve Sakarya'yı buna uygun bir mimariyle dizayn etmek için gereken adımları attıklarını söyledi. AFAD ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından dönüşüm için pilot il seçildiklerini kaydeden Yüce, "300 bin yapıyı incelemeye aldık, şehrin yapı envanterini çıkarıyoruz" diyerek projeye dair bilgiler verdi.

Sakarya’da Üçyüz bin yapıyı incelemeye alındığı belirtildi.

"O geceyi kelimelerle ifade edemeyiz"

Başkan Yüce, 17 Ağustos 1999'da yaşanan acının kelimelerle ifade edilemeyeceğini belirterek,  "Büyük acılar yaşadığımız, asrın felaketi üzerinden 23 yıl geçse de acımız hala taze. Aynı acıların yaşanmaması için dönüşüm üzerine görevli birimlerimizle 7/24 düşünüyor, üretiyor ve uyguluyoruz. Kaybettiğimiz her bir vatandaşımızı bu vesileyle rahmetle anıyorum, rabbim tekrarını yaşatmasın. O gece aynı acıyı yaşayan lardan bir tanesi de bizzat bendim. 17 Ağustos gecesi, çok zor bir geceydi. O acıyı, bizzat yaşayanlardan biri de ben ve ailemdi. Saatler 03.02’yi gösterdiğinde inanılmaz bir sarsıntı oldu, kıyametin koptuğunu zannettik. Bu anlarda bir insanın yaşadığı duygular ve aklından geçenler kelimelerle ifade edilemez. Erenler'de belediye başkanıydım, evim yıkıldı. Her yer patlamıştı ancak Allah bizi korudu. O gece işittiğimiz feryatlar, gözlerimizle gördüğümüz acılar tarif edilemezdi. Biz hayatımız boyunca çok kuyruk görmüştük ancak o gece ilk kez cenaze kuyrukları oluştuğuna şahit olduk. Üzerinden tam 22 yıl geçti. Binlerce canımızı toprağa koyduk. Aralarında bebeklerimiz, evlatlarımız ve kardeşlerimiz vardı" dedi.

Sakarya’da Üçyüz bin yapıyı incelemeye alındığı belirtildi.

"Pilot il olduk ve 300 bin yapıyı merceğe aldık"

Sakarya'da olası afetlere hazırlık için şehrin 'yapı envanterini' çıkarmak için harekete geçtiklerini, AFAD ve Çevre Bakanlığı tarafından pilot il seçildikten sonra 300 bin yapıyı merceğe aldıklarını anlatan Başkan Yüce, "Sakaryamız deprem kuşağında yer alan bir şehir. Bilindiği üzere beklenen İstanbul depremi için de risk teşkil ediyor. Bu yüzden dikey mimarinin yanında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi yatay mimariyi savunuyor, planlarımızı bu yönde yapıyoruz. Jeofizik uzmanları ve deprem bilimcilerin görüşlerini yakından takip ediyor, bir yandan da şehrimizin daha güçlü bir yapı stokuna sahip olması için proje yürütüyoruz. Kurduğumuz Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığımız ile şehirdeki orta hasarlı, hasarlı binaların tespit ediyor, risk haritamızı oluşturuyoruz. Başladığımız bu projeyle Türkiye'de ilk olacak ve kentin yapı envanterini çıkararak dönüşüm için önemli bir adım atacağız. Gerekli belgelerimiz var, bakanlıktan onay aldığımız andan itibaren bu yönde aksiyon almaya hazır olacağız. Yeniden aynı acıları yaşamamak için konuyu büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz" diye konuştu.

Sakarya’da Üçyüz bin yapıyı incelemeye alındığı belirtildi.