Sosyal Gelişim Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı ‘Engelliler için kariyer ve istihdam günü’ programına katılan Başkan Ekrem Yüce, “Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamda ve iş hayatında var olmaları için gösterilecek çaba toplumsal bir görevdir. Büyükşehir olarak böyle bir görevin yüklediği sorumluluk ile proje ve hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Sakarya’da Engelli vatandaşlar  için projeler geliştirmeye devam ediliyor

Programa İŞKUR Sakarya Müdürü Tekin Kaya, Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Faruk Kıral, büyükşehir bürokratları ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı. 

Protokol konuşmaları ile başlayan kariyer ve istihdam günü etkinlikleri kapsamında engelsiz hobi atölyeleri öğrencileri sahne gösterimi düzenledi. Çalışma hayatındaki engelli bireylerin çektiği video gösteriminin izlenildiği program Toyota Boshoku Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Kerem Şahin’in “Etkin Engelli İstihdamı, Engelsiz Kariyer” isimli kariyer söyleşisiyle devam etti. Sakarya’da faaliyet gösteren 14 firmanın yetkilileriyle engelli bireylerin istihdam amacıyla buluşmasıyla sona erdi. Başkan Ekrem Yüce etkinliğe katılan 14 firmanın yetkililerine teşekkür ederek günün anısına hediye takdim etti.

Sakarya’da Engelli vatandaşlar  için projeler geliştirmeye devam ediliyor

Programa katılan 14 firma şunlardır; Gedik Kaynak, NG Tasarım, Sakarya Ambalaj, ŞENPİLİÇ, Otom Teknik Tekstil Endüstri, Başak Traktör, Aydın Endüstri, Talu Tekstil, Tırsan Treyler, Elit Turizm, SEKAY, Şok Marketler, A101 Yeni Mağazacılık ve BELPAŞ.

Şehir genelinde 4 bini aşkın engelli istihdamı

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İŞKUR Sakarya Müdürü Tekin Kaya, “Son yıllarda şehrimizin istihdamı yükseliş göstermektedir. Pandemi başında şehir genelinde istihdam 205 bindi. Pandemi bittiğinde ise 265 bin oldu. Yani şehrimizdeki istihdam yüzde 25 artmış. İlimizde engelli çalıştırmak zorunda olan özelde 417, kamuda 20 kurum var. Bu kurumlarda kontenjan dahilinde iki bin 660 engelli çalışan istihdam ediliyor. Kapsam dışındakileri de sayarsak şehir genelinde dört bin 499 engelli çalışan istihdam ediliyor. İnşallah bugün bu sayıların artmasına vesile olacağız” dedi.

Toplumda farkındalık hedefi

Toyota Boshoku Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Kerem Şahin, “Özel gereksinimli bireyler yaşamları boyunca karşılarına çıkan engelleri aşmak için çok çaba sarf etmektedir. Duyarlı insanlar olarak bizim en temel görevimiz; onları anlamak, onlarla empati kurmak ve engellerini ortadan kaldırmaya çalışarak onlara yardımcı olmaktır. Bizde şirket olarak özellikle çalışma hayatı alanında fırsat eşitliğinin sağlanması, onlara mekânsal erişim yanında iş hayatlarında da sosyalleşme ve bir değer olduğunu hissetmenin bu bireyler için ne kadar önemli olduğunu dikkat çekmeliyiz. Bizler de toplumsal farkındalık oluşturmak adına katkı sağlamayı hedeflemekteyiz” dedi.

Sakarya’da Engelli vatandaşlar  için projeler geliştirmeye devam ediliyor
Engelli vatandaşlarımızın için önemli adımlar atılıyor

Başkan Yüce, engelli vatandaşların temel hak ve hürriyetlerinin korunması gerektiğini ifade ederek, “İnsanoğlu var olduğu günden bu güne daha adil ve daha eşit bir dünyaya ulaşmak için durmadan mücadele etmektedir. Bu mücadelenin temel motivasyonu temel hak ve özgürlüklerdir. İnsan hakları hiçbir ayrım ve fark gözetmeden her insanın sahip olduğu doğuştan gelen haklardır. Fakat toplumdaki bazı kesimler için bu hakları daha çok vurgulamak fırsat eşitliği için daha çok çaba harcamak gerekmektedir. Bizleri bugün burada bir araya gelmemize vesile olan engelliler konusunda çaba ve özveri ile politika üretilmesi gereken bir alandır. Nitekim devletimiz, hükümetimiz özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği engelli politikalarıyla birçok vatandaşımızı memnun etmiş̧ ve engelli bireylerin temel haklarını alabilmeleri noktasında önemli adımlar atmıştır” diye konuştu.

Hizmetlerimizde yüreğimizi ortaya koyuyoruz

Başkan Yüce konuşmasının Büyükşehir Belediyesi'nin engelli vatandaşlara olan hizmetlerine de vurgu yaparak, “Engelli maaşı, bakım ücreti, evde bakım, sağlık hizmetleri ve yerel yönetim hizmetleri ile özel gereksinimli bireylerimize önemli haklar verilmektedir. Bizler de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak özel gereksinimli bireylere yönelik hizmetlerimizi kesintisiz bir şekilde devam ettirmekte, engelleri hep birlikte aşmak için durmadan çalışmaktayız. Özel gereksinimli bireylerimizin, eğitimden, ulaşıma, sosyal rehabilitasyondan, psikolojik ve toplumsal desteğe kadar birçok problemine çözüm sunuyoruz. Engelsiz hobi kurslarımız, eğitimlerimiz, medikal yardımlarımız, ücretsiz taşıma hizmetimiz ve yine ücretsiz rehberlik ve danışmanlık hizmetlerimiz gibi tüm faaliyetlerimiz, daha geniş̧ kitlelere ulaşarak devam etmektedir. Onların hakları için verilen mücadeleye sadece aklımızla değil, yüreğimizle de katılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sakarya’da Engelli vatandaşlar  için projeler geliştirmeye devam ediliyor

Projemiz ile birlikte engelli vatandaşlarımızı iş hayatına kazandırıyoruz

Engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımlarının en önemli adımı istihdama katılmaları da geçmektedir. Günümüzde 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 30.maddesinde düzenlenen kota uygulaması; 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerlerinde %3, kamu işyerlerinde ise %4 engelli istihdamının sağlanması zorunluluğu mevcuttur. Bu uygulama da engelli istihdamını artırmak için önemli ve teşvik edici bir uygulamadır. Engelli vatandaşlarımızın hem toplumsal yaşamda hem de iş hayatında var olmaları için gösterilecek çaba hem bireysel hem de toplumsal bir görevdir. Bizler de böyle bir görevin yüklediği sorumluluk ile proje ve hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile Engelliler İçin Kariyer ve İstihdam günü programımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Editör: Hendek Haber