Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, depremin yaşandığı ilk dakikalarda sahaya inip şehri adım adım dolaştı. Yüce, depremi yaşayan şehrin belirli noktalarında incelemelerde bulundu ve korkuyla sokağa çıkan vatandaşlara ‘biz her an yanınızdayız’ mesajı vererek teselli etti. Yüce, “Hamdolsun herhangi bir olumsuzluk yok, hastanelere başvuran vatandaşlarımızın da durumları iyi. Bu hissi en iyi biz, 1999’u yaşayanlar bilir. Tespitlerimiz devam ediyor. Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Rabbim beterinden korusun” dedi. 

Sakarya’da depremin ilk dakikalarda   sokağa inip şehri adım adım dolaştı -2

Depremin şiddetli hissedildiği belirli noktalarda incelemeler yapan Yüce, belediyenin afet birimlerinden anlık bilgiler aldı. Yüce, şehir merkezinde deprem korkusuyla sokağa inen vatandaşlara ‘biz her an yanınızdayız’ mesajı verdi, onları teselli etti.  

Sakarya’da depremin ilk dakikalarda   sokağa inip şehri adım adım dolaştı

Sakarya’yı en etkin şekilde hazırlayacağız”

Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (SABAK) ile bir araya gelen, daha sonra İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na giderek son duruma ilişkin bilgiler alan Başkan Yüce, günün ilk ışıklarına kadar vatandaşların yanında oldu. Yüce, şehirdeki son duruma ilişkin ulusal haber kanallarına bağlanarak, Sakarya’da herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını, teyakkuz halinde olduklarını kaydetti. Yüce, “Bu hissi en iyi biz, 1999’u yaşayan Sakaryalılar bilir. Endişe verici ancak soğukkanlı olmalı, tedbirlerimizi almalıyız. Bu yönde aksiyon almaya, şehrimizi olası afetlere en etkin şekilde hazırlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Sakarya’da depremin ilk dakikalarda   sokağa inip şehri adım adım dolaştı

Herhangi bir kaybın olmaması en büyük tesellimiz

04.08 sularında merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan depremin hemen ardından teyakkuz haline geçtiklerini ifade eden Başkan Yüce, “Hepimize geçmiş olsun. Merkezi, komşu şehrimiz Düzce olan ve şehrimizde de yoğun bir şekilde hissedilen depremde herhangi bir can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz. Rabbim ülkemizi, şehrimizi, milletimizi tüm afetlerden muhafaza buyursun” dedi.

Sakarya’da depremin ilk dakikalarda   sokağa inip şehri adım adım dolaştı

Gerekli tespitler devam ediyor

Yüce, depremin ardından şehirde tarama faaliyetlerinin hızla gerçekleştirildiğini ifade ederek, “İlk olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma ekibimiz SABAK ile bir araya geldik. Daha sonra ise İtfaiye Dairesi Başkanlığımız da son duruma ilişkin bilgiler aldık. Saha taramalarını değerlendirdik. Depremin etkisiyle dışarıya çıkan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi ilettik, hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını karşılaması için iş yerlerini açan esnafımızı ziyaret ettik. Ekip arkadaşlarımızla birlikte gerekli tespitlerimiz sürüyor. Rabbim beterinden korusun” diye konuştu.