BÜYÜK ZAFERİN 100’NCÜ YILI KUTLU OLSUN


Başkan Babaoğlu mesajında; “Milletimiz tarih boyunca bağımsızlığından ve özgürlüğünden asla taviz vermemiş bu uğurda her türlü mücadeleyi göze almıştır. Esarete karşı boyun eğmeyen milletimiz, başlattığı Kurtuluş Savaşıyla bağımsızlık ideali etrafında kenetlenerek, eşsiz zaferler kazanmıştır. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesi vatan topraklarının her köşesine yayılarak 30 Ağustos 1922'de kazanılan büyük zaferle başarıya ulaşmıştır.

ZAFERLERLE DOLU ŞANLI BİR TARİH

Ülkemizi parçalamak isteyenlere karşı Büyük Türk Milletinin o dönemlerde tüm imkansızlıklara rağmen gösterdiği sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılan bu zafer, bağımsızlık mücadelemizin dönüm noktalarından biridir. Malazgirt’te, Çanakkale’de, Dumlupınar’da Türk düşmanlarına geçit vermeyen bu necip Türk Milleti, bugün ve bundan sonrada asla geçit vermeyecektir. Ağustos ayı, ecdadımızın tarihi zaferlerine şahit olmuş müstesna bir aydır. 1071 yılında Malazgirt Zaferiyle Sultan Alparslan, kendinden çok üstün Bizans ordusunu hezimete uğratarak Anadolu'nun kapılarını açmış, Anadolu’yu sonsuza kadar Türk yurdu yapmıştır. Yine 29 Ağustos 1526’da kazanılan Mohaç Meydan Muharebesi de tarihimizin önemli zaferlerindendir. Son olarak Milletimizin tarih yolculuğumuzdaki en büyük şeref halkalarından biri olan 30 Ağustos Zaferi ile birlikte ise vatan toprakları işgalden kurtulmuş, milletimizin önünde yepyeni ufuklar açılmıştır. Milletimizin özgürlük ve bağımsızlık yolundaki inanç, irade ve kararlılığını bütün dünyaya gösterdiği bu zafer, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda en önemli aşamalarındandır.

KAHRAMAN TÜRK ORDUSU

Milli Mücadeleyi zaferle taçlandıran, milletimize özgürlük kazandıran, bayrağımızın onurla dalgalandığı vatan topraklarını bizlere bırakan kahramanlarımızla ne kadar övünsek azdır. Milletimizin bağımsızlığı uğruna kazanılan bu büyük zaferlerden ilham alarak, demokrasimizi güçlendirmek ve ülkemizi çağdaş uygarlıklar düzeyine ulaştırmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Aziz milletimiz ve kahraman ordumuz her zaman kahramanlık destanları yazmış ve hiç bir zaman bir gücün esareti altına girmemiştir. Devletiyle ve milletiyle tek yürek olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, daima güçlenerek büyüyen sarsılmaz bir bütündür.

RAHMETLE ANIYORUZ

Bu ihtişamlı zafer ve ortaya çıkan muazzam eseri ilelebet muhafaza edeceğiz. Milletimizin asil vicdanında, mukaddes bir hatıra ve nişan olarak sonsuza kadar mutlaka yaşatılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm Şehitlerimizi rahmet ve şükranla, Gazilerimizi de minnet ve saygıyla anıyorum. Onlara ve emanetlerine layık olmak gayretinde olduğumuzu da bu vesile ile ifade etmek istiyorum.” dedi.

Haber. : Hendek Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Bülteni