Büyükşehir Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği konferanslar devam ediyor. ‘Dijital Çağda Müslüman Kalmak’ isimli konferansın konuğu Yazar Nazife Şişman oldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Mayıs ayı kültür sanat etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. SAÜ İlahiyat Fakültesi’nde düzenlenen konferansa, Yazar Nazife Şişman konuk oldu. ‘Dijital Çağda Müslüman Kalmak’ isimli konferansta konuşan yazar Şişman, gelişen teknoloji ve İslam dünyasının bu teknoloji karşısındaki değişimini ele aldı.

Konferansta Özel hayat tanımını sosyal medya nın nasıl değiştirdiği ele alındı.

Sosyal medyanın özel hayat tanımını tamamen değiştirdiğini ifade eden Şişman, “Eskiye nazaran insanlar sosyal medyada bilgi paylaşımı yapmaktan çekinmiyor. Sürekli açılan yeni platformlar özel hayatın tanımını tamamen değiştirdi. Bununla birlikte bireylerin arasındaki iletişimde çok yönlü olarak değişime uğradı. Özellikle ebeveynlerin çocukları ile olan iletişimleri noktasında zaman zaman değişkenlik yaşanabiliyor. Bizler tüm bu alanlarda toplum olarak bilinç düzeyini artırarak, sosyal medyanın gerek dinimiz gerekse kültürümüze olan kötü etkilerini azaltmak durumundayız” dedi.

Konferansta Özel hayat tanımını sosyal medya nın nasıl değiştirdiği ele alındı.

Teknolojik gelişmeler kültürel değerlerimiz ışığında kullanmalıyız

Teknolojinin son yarım yüzyılda çok hızlı değiştiğini ifade eden Şişman, “Öğrenci olduğum süreçten bugüne baktığımda teknolojinin inanılmaz bir hızla değiştiğini görüyorum. O süreçte öğrenilen birçok program şuan sadece bilgisayar tarihinin bir konusu olabilir. Bunun dışında başka bir anlam taşıması çok mümkün görünmüyor. Karşımızda bu kadar hızlı değişen ve gelişen bir teknoloji varken, bizler yapacağımız yatırımları olabildiği kadar uzun vadeli yapmalıyız. Tüm bunları yaparken kültürel kodlarımız ve müntesibi olduğumuz dinin vizyonuna uygun hareket etmeliyiz. Toplumların değer yargıları ve kültürleri değişkenlik gösterebiliyor, bizler bu noktada toptancılık yapmadan dijital çağın nimetlerini toplumumuza kanalize etmeliyiz” diye konuştu.

Konferansta Özel hayat tanımını sosyal medya nın nasıl değiştirdiği ele alındı.