SEDAŞ, faaliyet gösterdiği bölgelerde arıza, bakım ve acil durum faaliyetleri için aktif olarak İHA-1 sınıfı döner kanatlı insansız hava araçlarını kullanıma aldı.

İnsansız hava araçları pilotaj eğitimlerini tamamladılar

Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde arıza, bakım ve acil durum (bölgede yaşanılabilecek deprem, sel, heyelan, yangın gibi doğal afetler) faaliyetleri için aktif olarak İHA-1 sınıfı döner kanatlı insansız hava araçlarını kullanmaya başladıklarını belirten SEDAŞ yöneticileri, "EPDK onaylı “Uzaktan Multikopter Aracılığıyla Enerji Nakil Hatlarındaki Arıza ve Planlı Bakım/Onarım İşlerinin Tespit Edilmesi ve Hatlarda Oluşan Buz Yükünün Temizlenmesi” projesi çalışmalarını başarıyla gerçekleştirdik. Bu bağlamda elde edilen verileri ve saha ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak proje sonunda partner firma iş birliğinde 5 adet yeni döner kanatlı insansız hava araçlarının tasarım ve üretim çalışmalarını tamamladık” şeklinde konuştu. Sahada kullanılacak olan söz konusu cihazlar için tamamı SEDAŞ personelinden oluşan 27 kişilik ekip kurulduğunu açıklayan yöneticiler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı olan 5 günlük eğitimin de başarıyla tamamlandığının altını çizdi.

İnsansız hava araçları pilotaj eğitimlerini tamamladılar

Olumsuz hava koşullarında arızanın hızlı tespitini sağlayan dronlar ile teknolojik filosunu güçlendiren SEDAŞ, özellikle havai enerji nakil hatlarında olası acil durumlarda hızla müdahale desteği için dronlardan faydalanacak.