Büyükşehir Belediyesi bir doğa harikasını daha gün yüzüne çıkarıyor. 30 kilometre uzunluğunda olan, şelaleleriyle doğa severlerin gözbebeği Maden Deresi nin keşfedilmesi için ekosisteme uygun 400 metre granit taş yol ve yaklaşık bin 300 metre çelik taşıyıcı üzerinde ahşap yol ve dinlenme alanları inşa edilecek. 

Sakarya’da bir doğal harika daha gün yüzüne çıkarılıyor…

Ekosistemin devamı olacak, topografyaya uygun restorasyonla baştan aşağı yenileneceğini belirten Başkan Yüce, “İşlemlerimize başladık, doğal güzelliği yeni yüzüyle vatandaşlarımızla buluşturacağız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehrin doğayla bütünleşmesi, mevcut kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesi için projeler üretiyor. Sezonun başlangıcında Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkını devralarak sil baştan yeniledi. Akabinde Türkiye’nin en büyük longozu Acarlar Longozunu hizmete açarak vatandaşlarımızla buluşturdu. Son olarak Başkan Yüce nin çalışmasıyla Maden Deresi de diğer doğal güzelliklerimiz gibi gün yüzüne çıkarılıyor. Yüce ve ekibi, mağarası, yürüyüş yolları, mesire alanları, otoparkı, 30 kilometre uzayan dere yatağı ve şelaleleriyle alanın vatandaşlar tarafından en güvenli şekilde ziyaret edebilmesi ve burada vakit geçirebilmesi için bir ekoturizmi projesi hazırladı.

Granit yol, ahşap yollar, korkuluklar ve yürüyüş yolları

Yüce’nin kısa bir süre önce müjdesini verdiği projeyle ilgili hazırlıklar tamamlandı. Yapılan plana göre kayaların içinden geçen tünellere ve şelale bölgesindeki yürüyüş alanlarına çelik işleme üzerinde bulunacak bir ahşap yürüyüş alanı inşa edilecek. Bu parkurun 300 metrelik kısmı tüneller bölgesine yapılacak. Bin 300 metrelik alan ise şelale bölgesindeki tehlike arz eden bölgeye montajlanacak. Bunun yanında yine şelaleye giden bölgede rahat bir yürüyüş yapılabilmesi için yaklaşık 400 metre ‘granit küp taş yol’ proje edilecek. Taş ve ahşap olmak üzere toplamda bin 700 metrelik yürüyüş alanı montajlanacak. Ayrıca ziyaretçilerin tehlike yaşamaması için yürüyüş yollarının çevresi tamamen ahşap korkuluklarla çevrilecek. Ayrıca yürüyüş bölümlerine belirli sayıda dinlenme alanı da yapılacak.

Ekolojik tasarım işlemi

Tamamı doğal sit alanı olan ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğundaki Maden Deresi’ne sürecin devamında ise sosyal donatı alanları kazandırılacak. Yürütülecek restorasyon ve yenileme çalışmasının tamamı doğaya uygun olacak. Tam anlamıyla bir ‘ekolojik tasarım’ olarak işlenecek projenin topoğrafyaya ve ekosisteme uyumlu olması sağlanacak. Engebeli olan, daha önce doğaseverlerin birçok kez kaza yaşadığı bölümler artık güvenle ziyaret edilecek ve doğanın güzelliği ön plana çıkarılacak. Çalışma esnasında ağaçlar ve bölgenin dokusu zarar görmeyecek, tamamen kazı ve dolgu işlemleriyle hayata geçirilecek. Maden Deresi Mesire Alanı anıt çınar ağaçlarıyla ve doğa harikası deresiyle herkesin ruhunu dinlendireceği bir alan olacak. 

Sakarya’da bir doğal harika daha gün yüzüne çıkarılıyor…

“İhale süreci başlıyor, hayırlı olsun” 

İhalenin 10 Ağustos’ta yapılacağını ve tamamlandığında doğal cennetin harika bir yüze kavuşacağını ifade eden Yüce, bu alanın doğa severlerin vazgeçilmezi olacağına vurgu yaparak, “Sakarya her noktasıyla Allah’ın bize bahşettiği doğal bir cennet. Şelalesi, dereleri, gölü, göletleri, yaylalarıyla muhteşem. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu kentte vatandaşların doğayla iç içe olması için projeler üretiyoruz. İl Ormanı Tabiat Parkı ve Acarlar Longozun dan sonra bakanlığımızdan devraldığımız Maden Deresinde de çalışmalarımıza başlıyoruz. Şelalesi, doğal havuzları, mağaraları, yürüyüş yolları ve mesire alanıyla şehrin değeri olan bu güzelliği vatandaşlarımızın güvenli şekilde ziyaret edilebilmeleri, vakit geçirebilmeleri için projemize start verdik. Proje tamamlandığında, yürüyüş alanlarımız, taş yolumuz ve güvenlik korkulukları mızla Maden Deresi artık çok daha güzel bir yer haline gelecek. İlerleyen süreçte ulaşım yolunu ve sosyal donatı alanların inşasını ele alacağımız bir projeyle doğaseverlerin vazgeçilmez noktası olacak. İhalemizi 10 Ağustos Çarşamba günü yapıyoruz, Sakarya’mıza hayırlı olsun” dedi.

Sakarya’da bir doğal harika daha gün yüzüne çıkarılıyor…

Maden Deresi nin hikayesi

Karasu ilçesinin doğusundan Karadeniz'e dökülür. Bölge, Karasu için en önemli mesire ve doğa yürüyüşü alanıdır. Maden Deresi Karasu ile Kocaali arasındadır ve, Maden Deresi Doğal Sit Alanı, Bakanlık Makamının 10.05.2019 tarihli ve 111327 sayılı oluru ile “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edildi. Eski tarihlerde burada kurşun, boraks, çinko ve altın madenleri bulunuyordu. Madenciler, Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında Fransız firma tarafından 1914'de bütün galerileri çökerterek bölgeyi terk etti. Maden Deresi doğa güzellikleri ile sürekli artan bir şekilde ziyaretçisi uğrak yeri oldu. 

sakarya-da-bir-doga-harikasi-daha-gun-yuzune-cikariliyor-0-9Sakarya’da bir doğal harika daha gün yüzüne çıkarılıyor…sakarya-da-bir-doga-harikasi-daha-gun-yuzune-cikariliyor-0-5sakarya-da-bir-doga-harikasi-daha-gun-yuzune-cikariliyor-0-4-1