Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay İskenderun da kurulacak ‘Sakarya Kardeşlik Kenti’ için ilk konteynerler yola çıktı. Başkan Yüce, “250 konteynerlik geçici barınma kentimiz için Sakarya’dan ilk konteyner lerimizi uğurladık. 1999 yılında depremi yaşamış Sakarya’da, Kahramanmaraş merkezli yaşanan felaket sonrasında ‘en iyi biz anlarız’ düşüncesiyle başlattığımız seferberliğe katkı sağlayan tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum. Depremin izlerini silene kadar çalışmaya, kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sakarya dan Konteynerler İskenderun’a trenle yola çıktı

250 konteynerden oluşacak ‘Sakarya Kardeşlik Kenti’nde depremzedelerin konaklayacağı konteynerler düzenlenen törenle uğurlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce nin ev sahipliği yaptığı programda Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Arifiye Gar Müdürü Ömer Faruk Korkmaz, büyükşehir bürokratları ile basın mensupları yer aldı. Yüce, konteynerleri tek tek inceleyerek, hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Sakarya dan Konteynerler İskenderun’a trenle yola çıktı

İlk andan itibaren seferber olduk

1999 yılında depremi yaşamış Sakarya’da, Kahramanmaraş merkezli yaşanan felaket sonrasında ‘en iyi biz anlarız’ düşüncesiyle seferberlik başlattıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, ilk günden bu yana bölgede yaraların sarılması, ihtiyaçların giderilmesi için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Yüce, “İlk an itibariyle ekiplerimizi bölgeye yönlendirdik. Arama kurtarma çalışmaları ile enkaz altında kalan kardeşlerimize el uzattık. Ardından yardım faaliyetleri için organize olduk ve vatandaşlarımızın katkılarıyla 200’ü aşkın tırı bölgeye ulaştırdık. SASKİ Teknik Birimler de başlayan ve daha sonra 15 Temmuz Demokrasi Meydanına taşıdığımız yardım seferberliğiyle bölgeye tonlarca yardım malzemesi göndermeye devam ediyoruz” dedi

Sakarya dan Konteynerler İskenderun’a trenle yola çıktı

300’ü aşkın araç, 600 çalışan

Başkan Yüce, itfaiye araçları, mobil hizmet aracı, iş makinalarının yanı sıra cenaze nakil araçları, su tankerleri gibi 316 araçla bölgede hizmet sunduklarını ifade ederek, “Araç ve ekipmanın yanı sıra; itfaiye eri, arama kurtarma, hizmet, mühendis başta olmak üzere belediyemiz bünyesindeki 600’e yakın mesai arkadaşımızla ilk günden itibaren bölgedeki çalışmalara güçlü bir katkı sağlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi mühendis kadromuzdan 10 kişilik uzman ekibimiz de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından görevlendirildikleri bölgelerde hasar tespit çalışmaları yürütüyorlar” dedi.

Çocuklara özel önem
Başkan Yüce, deprem sonrasında bölgede ciddi bir faaliyet içerisinde olduklarını belirterek, “Depremin izlerini silmek için çalışmalarımıza devam ederken çocuklarımızı unutmuyoruz ve onlar içinde oyun parkları kuruyoruz. Çocuklarımızın kendilerini daha iyi hissetmeleri ve yaşadıklarının şokunu azaltan bilmeleri için çocuklarımızı Diyarbakır’da mobil etkinlik tırımız ile buluşturduk. Can dostlarımızı da unutmadık. Deprem bölgesine gönderdiğimiz veteriner ekibimiz ile birlikte enkaz altından kurtarılan hayvanların cerrahi müdahalesi ve bakımını yapıyoruz” diye konuştu.

Sakarya dan Konteynerler İskenderun’a trenle yola çıktı

Gün dayanışma ve kardeşlik günüdür

Başkan Yüce, “Kurduğumuz aşevi ve mobil hizmet aracı ile binlerce depremzedeye günün her saatinde hizmet veriyoruz. Sabah 750 kişilik sıcak çorba ve kahvaltılık, öğlen 1500 kişilik 3 çeşit yemek ve akşam ise 2500 kişilik olmak üzere 5 bine yakın depremzedeye sıcak yemek ulaştırıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak, SAKDER ile düzenlediğimiz organizasyonla yardım toplayarak depremin yaralarını hep birlikte sarıyoruz. Tüm bunlara ilaveten gün dayanışma günü diyerek deprem bölgesindeki kardeşlerimiz için 30 bin gıda kolisini ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi koordinasyonu ve şehrimizdeki otellerin desteği ile Sakarya’mızda depremzede kardeşlerimizi ağırlıyoruz” dedi.

Sakarya dan Konteynerler İskenderun’a trenle yola çıktı

İlk konteynerler yola çıktı

Başkan Yüce, ‘En İyi Biz Anlarız” düşüncesiyle barınma ve geçici yaşam alanlarının kurulumu konusunda yoğun bir çalışma başlattıklarını ifade ederek, “Kardeşlik kentimizde öncelikle; SASKİ eliyle bölgenin altyapısı, içme suyu ve atık su çalışmalarını başarıyla tamamladık. Sonrasında iş insanlarımızın ve STK’ların destekleriyle konteyner kentimizin çalışmalarına başladık. Çocuk oyun grubu, mescit, derslik, kütüphane, sağlık tesisi, kıraathane, çamaşırhane, basket sahası ve rehabilitasyon merkezinin yer aldığı konteyner kentimizi hızla tamamlıyoruz. Adıyaman Altınşehir de 35 bin metrekarelik alanda 400 konteynerlik, Hatay İskenderun’da 250 olmak üzere toplamda 650 konteynerlik bir kardeşlik kenti kuruyoruz. Bugün de yine burada, İskenderun’da kuracağımız kardeşlik kenti için ilk konteyner lerimizi gönderiyoruz. Bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.