DÜNYA KALP GÜNÜNDE  YAŞLILARA SEVGİ

Topluma yaşlılara sevgi  ve  saygı  duygularının farkındalığını sağlamak ,yaşlıların fiziksel hareket potansiyellerini arttırmak , demans ve Alzheimer hastalarında teröpatik yaklaşım geliştirmek üzere  haftalardır huzurevi sakinleri  danslı ve müzikli provalar yaptılar.

Hendek Huzur Evinde Yaşlılara Yönelik müzikli etkinlik düzenlendi.

Programa Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez, İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.  Tekin Ulaş Karatepe, Hendek Melek Nişancı Huzurevi Müdürü Nurdan Avcı, Sakarya İl Sağlık Müdürlüğünden yetkililer, Hendek Sosyal Hizmetler Müdürü Fatma Dursun, Hendek Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Mustafa  Özer ,Hendek Melek Nişancı Huzurevi  görevlileri ve Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlık Çalışanları katılım sağladılar.

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Hendek Kaymakamı Hail İbrahim Acır, yaşlılara yönelik çalışmaların artarak devam etmesini dilediklerini kaydederek çalışmaya emek verenleri ve huzurevi sakinlerini kutladı.Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr. Tekin Ulaş Karatepe yaşlı sağlığının önemine  vurgu yaparak ,çalışmanın bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti .Buna benzer  çalışmaların artarak devam etmesini dilediklerini kaydederek, ekibine teşekkürlerini iletti. Son konuşmacı olarak konuşan Hendek Melek Nişancı Huzurevi müdürü Nurdan Avcı ,sevilen bir insanın çiçek açmış bir bahçe gibidir diyerek, sevgi dolu bir kalbin bireyi zamanın yıkımından kurtaracağını ve çalışmanın bu vesile ile çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Programa tempolu ritmik egzersizlerle müzikli bir çalışma ile başlandı. Halk oyunları öğretmenleri, fizyoterapist,psikolog ve diğer sağlık görevlileri ile birlikte gösteriler yapıldı. Kurdeleli çalışmada bilimsel kanıta dayalı Alzheimer ve demans terapilerinde uygulanan   Feinsten Modeli örnek alındı.

Halk dansları ile programa renkli görüntüler  katan huzurevindeki büyükler , amaçladıkları bu gösteri için hocaları ile günlerdir çalıştıklarını ve çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Hendek Huzur Evinde Yaşlılara Yönelik müzikli etkinlik düzenlendi.

Etkinliğin  nostaljik konseptinde yıllar öncesine zaman tüneli yolculuğu yapıldı, nostaljik tasarım Hendekli tasarımcı Zerrin Gençol Sadıç tarafından gerçekleştirildi. Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin katıldığı renkli  etkinlikte öğrenciler halay çektiler ve yaşlıları gülümsettiler. Kırmızı rengin hakim olduğu görsel şölende yaşlılar dans ettiler.

Programın koordinasyon ve sunuculuğunu  gerçekleştiren Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlığın Geliştirilmesi ,Eğitim ve Proje Sorumlusu Deniz De Asis çalışmanın bilimsel dayanağı hakkında bilgiler vererek, emek  veren değerli ekibe ve huzurevi büyüklerine teşekkürlerini sundu.

Hendek Huzur Evinde Yaşlılara Yönelik müzikli etkinlik düzenlendi.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü, 29 Eylül Dünya Kalp Günü ve 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla   üç anlamlı günün birleştirildiği etkinlik aynı zamanda  yaşlıların yaratıcı ve üretken yanları ile hayatın içinde olmaları açısından anlam taşıyor. Yaşlılara sevgi, ilgi ve anlayış ile yaklaşmanın değerini vurgulaması yönüyle  kurumlararası ortak girişimlerle daha sağlıklı ve mutlu bireyler hedefleniyor.