Türkiye'de Dünya Bankası Finansmanlı Projeler kapsamında ülkemize gelen Maldivli uzmanlar, öğleden sonra Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığını ziyaret ederek SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Cem Gün ve Gökhan Tiryaki’nin ev  iş adamları tarafından ağırlandılar.    

Türkiye'de Dünya Bankası Finansmanlı Projeler konulu eğitim için ülkemize Maldivler Cumhuriyetinden gelen finans ve proje uzmanları; Risalat Consultants International desteği ile Eğitim Koordinatörü Deniz De Asis ve Satın Alma-Finans Uzmanı Hasan Kodaman koordinasyonunda sırasıyla İstanbul, Sakarya ve Hendek’te buluştu.    

Türkiye'de Dünya Bankası Finansmanlı Projeler için  Hendek’e geldiler-2

Ülkemizde bir dizi temaslarda bulunan 7 Maldivli uzman İstanbul’da eğitimlerle başlayan ve 6 gün süren yoğun teorik eğitim sonrası, Sakarya ve Hendek’te Dünya Bankası proje teşvikli bölgeleri ve bazı işletmeleri gözlem amaçlı ziyaret ettiler. 

Sakarya Hendek 2. Organize Sanayi Bölge Müdürü Oktay Sevim ve Sakarya 2. Organize Sanayi Danışmanı Ahmet Çubuk tarafından verilen brifing ile Risalat International Genel Direktörü Abdul Rahim Rasul, menajeri Thea Baziari ve uzmanlar Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşuna dair süreci ve bölgenin ayrıntılarını paylaştılar.    

Türkiye'de Dünya Bankası Finansmanlı Projeler için  Hendek’e geldiler-4

Sanayi ve Ticaret Borsası Başkanı İş adamı Adem Sarı’ya sonraki gün sabah saatlerinde fabrikasında konuk olan uzmanlar fındık fabrikasında gözlemlerde bulundular. Daha sonra Sakarya TB LİDAŞ Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek Dr. Samet Korkmaz tarafından karşılandılar. Sakarya TB Tarım Ürünleri Lisanlı Depoculuk Anonim Şirketinin laboratuvar ve işlem merkezlerinde incelemelerde bulundular. Maldivli uzmanlar kendi alanlarına dair sunumlar yaparak çevre dostu işletmelerin kalite standartları hakkında bilgiler edindiler.    

Türkiye'de Dünya Bankası Finansmanlı Projeler kapsamında ülkemize gelen Maldivli uzmanlar, öğleden sonra Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığını ziyaret ederek SATSO Genel Sekreteri Şevket Kırıcı ve Genel Sekreter Yardımcısı Mümin Haşıl ve iş adamları tarafından ağırlandılar. Maldivler’den gelen, Çevrecilik ve Balık Bakanlıklarında görev yapan Mashiya Ibrahim, Aishath Ajfaan, Mohamed Musad, Shazleena Ibrahim, Ahmed Yamin, Fathimath Azma ve Eenas Naseer Dünya Bankası kapsamında yürüttükleri projeler ile ilgili bilgi alışverişinde bulundular. Karşılıklı iş birliklerine dayalı proje destek ve fikirleri paylaştılar.     

Maldivler’den Dünya Bankası Projeleri kapsamında Hendekte ağırlanan katılımcılar programın son gününde Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır tarafından kabul edilerek kamu hizmetlerinin projelere destekleri konulu söyleşi yaptılar. Maldivler’den gelen Uzmanlar daha sonra Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nu ziyaret ederek yerel belediyelerin proje çalışmaları hakkında bilgiler edindiler. Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu tarafından Bayraktepe Tesislerinde öğle yemeğinde misafir edilen katılımcılar, yemek sonrası Hendek Müzesini ziyaret ederek Hendek tarihi konusunda bilgilendiler.

Risalat International Genel Direktörü Abdul Rahim Rasul, Eğitim Koordinatörü Deniz De Asis, Satın Alma-Finans Uzmanı Hasan Kodaman; programın son gününde Hendek Mimoza Restoran’da gerçekleşen sertifika ve plaket töreninde katılımcılara ve gençlerden oluşan program destekçileri Denizhan De Asis ve Gamze Gündüz’e teşekkürlerini sundular.
Türkiye'de Dünya Bankası Finansmanlı Projeler için  Hendek’e geldiler-3-1                        

Dünya Bankası Fonları eğitim, sağlık, sosyal konularda ülkeleri geliştirici ve çevreyi koruyucu projelere destek sağlaması açısından önem taşırken Dünya Bankası Projelerine başvuru süreçleri uzmanlık gerektiren teknik bilgilerle donanmış başvurularla gerçekleşiyor. Ülkelerin birbirleri ile dayanışmaları, kaynaklarını paylaşmaları ve ortak girişimlerle çalışmalar yapmaları daha yaşanılabilir bir dünya için önem taşıyor.