Sakarya Büyükşehir Belediyesi, mevcut su kaynaklarını korumak ve yeni kaynaklarla şehrin içme suyu geleceğini garanti altına almak için 8 ilçede toplam 25 mahallede sondaj çalışması yapacak.

Şehrin farklı noktalarında yapılması planlanan çalışmaların yanı sıra, tamamlanan sondajlar sayesinde bugüne kadar 45 litre/saniye kapasiteli içilebilir su kaynağı Sakarya’ya kazandırıldı. 18 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak kapasitedeki suların analizleri uzman kişiler tarafından ileri teknoloji cihazlar sayesinde yapıldı. 

Sakarya da sürdürülen çalışmalar ile yeni içme suyu kaynakları kazandırıyor

Kocaali’nin yüksek kesimlerinde devam eden çalışmalar da ise sondajdan çıkan su, bölge halkının hizmetine sunulacak. 

Toplam 25 mahallede sondaj kuyusu açılacak

Geyve’de 5, Kocaali’de 4 ve Sapanca’da bir mahallede tamamlanan sondaj çalışmalarının yanı sıra 2022 yılının sonuna kadar Ferizli, Hendek, Karasu, Karapürçek ve Kaynarca ilçelerinde de 15 içme suyu kuyusunda da çalışmaların tamamlanması hedefleniyor. 

Sakarya da sürdürülen çalışmalar ile yeni içme suyu kaynakları kazandırıyor

Son teknoloji cihazlarla yürütülen çalışmalarda içme suyu kalitesinin yüksek olması için sondaj çalışmalarından önce bölge taranarak gerekli analizler özenle yapılıyor. 

Kurum tarafından yapılan açıklamada, içme suyu kaynaklarının tükenebilir olduğunu unutmadan doğru politikalarla şehrin içme suyu kaynaklarına her geçen gün yenilerinin ekleneceği ifade edildi.