Kartepe kaçırıldı dünya onu konuştu

Kartepe adlı deniz otobüsünün kaçırılması, uluslararası basın tarafından da anı anına takip edildi, teröristin öldürülmesi "çok önemli" kodu ile dünyaya duyruldu. Uluslararası ajans ve televizyonlar, haberlerini hazırlarken sık sık TRT'nin haber ve röportajlarına atıfta bulundu.

Kartepe kaçırıldı dünya onu konuştu
banner180

 Dünyanın önde gelen haber ajansları Associated Press, Reuters, Agence France Press, Marmara Denizi'ndeki gelişmeleri, an be an abonelerine aktardı.


Reuters ajansı, kaçırılan geminin bir süre Marmara Denizi'nde dolaştırıldığını, yakıtı bitince Silivri açıklarında demirlediğini, 12 saat süren rehin alma eyleminin, Türk güvenlik kuvvetlerince sona erdirildiğini yazdı.
Ajans, operasyonda sadece teröristin öldürüldüğüne, başka kimsenin burnunun bile kanamadığına dikkat çekti.
Associated Press ajansı da, teröristin kimseye ateş açma fırsatı bulamadan vurulduğunu belirtti. Ajans, TRT'ye dayandırdığı haberler ve röportajlara geniş yer verdi. Associated Press, terör örgütünün son aylarda saldırılarını artırdığını da kaydetti.
Amerikan CNN televizyonu, teröristin yiyecek ve yakıt dışındaki isteğinin belli olmadığına işaret etti. CNN, öldürülen teröristin üzerinde bulunan kabloların araştırıldığını belirtti, teröristin deniz otobüsü içinde işbirlikçisi olabileceği yolundaki şüpheleri aktardı.
İngiliz BBC televizyonu, İzmit Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun, terör örgütünün bu eylemle propaganda yapmak istediği şeklindeki sözlerini öne çıkardı.
BBC, Türkiye'de terör saldırılarında onbinlerce kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı.
BBC muhabiri, deniz otobüsünün kaçırılmasının, terör örgütünün taktik değiştirdiği anlamına gelebileceğini kaydetti.
İran Press televizyonu da, Kartepe deniz otobüsüne düzenlenen operasyonu, son dakika olarak duyurdu. Press televizyonu, tek başına olan teröristin öldürülmesi sırasında, kimseye birşey olmadığına dikkat çekti.
El Arabiya televizyonu, rehin alma eyleminin sona erdiğini TRT'ye dayandırarak duyurdu, tek başına olan teröristin vurularak öldürüldüğünü bildirdi, daha önce terörist sayısının 4-5 olarak bildirildiğini kaydetti.
El Cezire televizyonu da, operasyon sırasında deniz otobüsünden atlayanlar olduğu bilgisini TRT'ye dayandırarak verdi, teröristin bağlantılarının araştırıldığını duyurdu.
İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesi de Kartepe'nin kaçırılmasını, terör örgütünün taktik değiştirmesi olarak yorumladı. Gazete, 1998 yılında terör örgütünün Ankara'da bir uçaktaki yolcuları rehin alma eylemine atıfta bulunarak, Türk güvenlik kuvvetlerinin düzenlediği bu operasyonda da teröristin öldürüldüğü, yolcuların ise yaralanmadığını anımsattı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER