banner194

Hacı İlia Nikolaidis’in torunları ziyaret etti

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, Adapazarı’na içmesuyu sağlamak amacıyla 1916 yılında Çark Mesire’deki Çark’ı inşa eden dökümcü Hacı İlia Nikolaidis’in torunlarını ağırladı.

Hacı İlia Nikolaidis’in torunları ziyaret etti
banner180

SASKİ’de anlamlı buluşma
1916 yılında şehre içmesuyu sağlamak amacıyla Çark Mesire’deki Çark’ı inşa eden dökümcü Hacı İlia Nikolaidis’in torunları SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş’i ziyaret etti.


Dedelerinin yaptığı eseri ve doğdukları şehri tekrar görmek için Sakarya’da bulunan Lena İliyadis Nano ve İvi İliyadis Kominos Rüstem Keleş’i de ziyaret etti. Ziyarette eski anılardan ve Hacı İlia tarafından inşa edilen Çark’ın şehir için öneminden bahsedilirken Rüstem Keleş günün anısına Hacı İlia’nın torunlarına SASKİ tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Tarihi Çark’ın tablosunu hediye etti.


Tarihi bir ziyaret
Hacı İlia’nın inşa ettiği Çark’ın şehrin kimliği açısından önemli olduğunu belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Kültürümüzde su hayrı çok önemli bir şeydir. Bizim büyüklerimiz, ecdadımız dünyanın dört bir tarafında su yapıları inşa etmiş ve bunu karşılıksız olarak yapmıştır. Dedenizin o çarkı inşa etmesinde tam olarak bu anlayışı görüyoruz. Dolayısıyla bu ziyaretiniz çok anlamlı. Hacı İlia’nın yapmış olduğu bu çarkın şehir kimliğine kazandırmış olduğu duygu ve asalet çok önemli. Dolayısıyla sizin ziyaretiniz de çok asil bir ziyaret. Ben ziyaretinizden ötürü çok mutlu oldum. Öyle tahmin ediyorum ki şehrin tarihini yazanlar bu önemli ziyarete yer vereceklerdir” diye konuştu.


Burada olmaktan mutluyuz
Hacı İlia’nın Yunanistan’da yaşayan torunu İvi İliyadis Kominos ise ziyarette, “Biz kardeşimle Adapazarı’nda doğduk. Çocukluğumuzun bir kısmı burada geçti. Adapazarı’na en son 1983 yılında geldim. Yıllar sonra tekrar buradayız. Dedemizin bu şehir için inşa ettiği eseri ve doğduğumuz şehri tekrar görmeye geldik. Dedemizin yaptığı Çark’ı ziyaret etmek adeta mezarını ziyaret etmek gibi bir şey bizim için. Bizi bu kadar sıcak karşıladığınız için çok mutlu olduk. Bütün hemşerilerimiz, bütün Adapazarlılar bizi aynı sıcaklıkla, aynı samimiyetle karşıladı. Tekrar burada olmaktan, dedemizin inşa ettiği Çark’ı tekrardan görmekten mutluyuz” ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
haluk
haluk - 3 yıl Önce

Böyle vatansever gayrimüslümler maalesef bazı yobazlar tarafından doğdukları memleketten gitmek zorunda bırakıldılar. Masum insanları bile katl eden hain pkk lıları düşünüyorumda bu kaçırdığımız insanlar onların yanında melek kalırlar.

SIRADAKİ HABER