Hatim duası yapıldı

Her yıl iki gün süren programda ilk gün Kuran’ı Kerim okunarak, dualar yapılıyordu. Bu yıl Soma’da meydana gelen maden kazasında hayatını kaybedenler için 301 hatim okundu. Hendek Müftülüğü ile ortaklaşa düzenlenen program için hatimler dağıtılmasının ardında Selman Dede Mesire Alanı’nda bugün düzenlenen programla hatim duası vatandaşların katılımıyla yapıldı. Önemli bir toplantısı nedeni ile programa katılamayan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, selamlarını göndererek, tüm şehitleri rahmetle andığını ifade etti.

Duygulu anlar

Kuran Kursları Kuranı Kerim Okuma Yarışmasında Türkiye İkincisi olan 12 yaşındaki Recep Karayel’in okuduğu Kuran’ı Kerim ile başlayan programda Hendekli hocalar da okudukları Kuran’ı Kerim ve ilahilerle Selman Dede Mesire Alanı’na gelenleri mest ettiler. Kuran Kurslarında eğitim gören Kuran Bülbülleri de söyledikleri ilahilerle dinleyenlere duygulu anlar yaşattılar.

“Allah böyle acılar yaşatmasın”

Hendek İlçe Müftüsü Abdurrahman Şahin bir konuşma yaparak “ Güzel bir gaye için bir araya geldik. Bol bereketli günler yaşıyoruz. Berat Kandili’ni geçirdik, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Önümüzde çok güzel rahmet bereket ve mağfiret mevsimi var, Ramazan’ı Şerif’imiz var. Ülkemizde ve Dünya’da yaşanan bazı olumsuz hadiseler bizleri üzmektedir. Bunlardan birisi yakın bir zamanda yaşadığımız ve Soma’da 301 kardeşimizin ekmeklerini kazanmak uğruna yaptıkları mücadele esnasında şehit olmaları hepimizi derinden üzmüştür. Onlar için Hat-mi Şerif duaları okunup gönderildi. Ama bizler orada şehit olan her bir kardeşimiz için hocalarımızdan rica ettik, Hat-mi Şerif okudular, Allah kendilerinden razı olsun. Her bir Soma şehidi kardeşimize duasını yapacağız. O kardeşlerimizin geride kalan evlatları ve aileleri devletimizin ve bizim emanetimizdir. Allah böyle acıları bir daha yaşatmasın inşallah.” Dedi.

“Kardeşçe yaşamalıyız”

Müftü Şahin konuşmasına şöyle devam etti: “ Selman Dede ve bunun gibi, Anadolu Evliyaları dediğimiz zatlara çok şey borçluyuz. Bu insanlar buralar fethedilmeden önce buralara gelmişler, buraların Türk yurdu olması, İslamlaşması ve Müslümanlaşması için öncü birlik olarak görev yapmışlardır. Bir kısmı bu yolda hayatını kaybetmiştir. Bu program vesilesi ile onları da burada anmış oluyoruz. Biz millet olarak bir beraber kardeş olmak zorundayız. Kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz. Birliğimizi, kardeşliğimizi beraberliğimizi tesis edemez isek başımıza büyük felaketler gelebilir. Allah huzur içerinde yaşamayı nasip etsin. Soma’da şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum”

Programın ardından katılımcılara yemek ikram edildi.