Hendek’te hasat zamanı

“ Türkiye’nin dört bir yanında yetişen hurmalar Hendek’teki fabrikaya gelecek “ Hendek Belediyesi, tarafından vatandaşlara geçen yıl dağıtılan 10 bin adet Hendek Hurması fidanları iki yıl sonra meyvelerini vermeye başlayacak ve Hendekliler bundan gelir elde edecek.

Hendek Haber 26.11.2013, 11:48 26.11.2013, 13:03
Hendek’te hasat zamanı

Sakarya’nın diğer ilçelerine de yayarak, üretime teşvik edeceğiz Üç yıldır Hendek’te vatandaşların bahçelerinden topladığı hurmaları Hendek Bayraktepe Tesisleri’nde iplere dizerek kurutan Başkan İnci, Hendek Hurması denilen meyvenin ilçenin geleceği adına büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Başkan İnci “ Çeşitli isimlerle anılan hurmanın adını Hendek Hurması olarak tescillendirdik. İlerleyen yıllarda ham madde ihtiyacının sağlandığı zaman fabrika üretimine geçilebilecek. Hurma ağaçları yirmi yaşlarına geldiği zaman bir tona yakın hurma veriyor. Hendek Hurmasını Sakarya’nın diğer ilçelerine de yayarak, üretime teşvik edeceğiz “ Dedi. Hasat başladı Sadece sağlık dalında değil kozmetik dalında da aranılan bir bitki olan Hendek Hurması’nın hasadı başladı. Vatandaşlar hurmaları toplayıp, kaynatılarak pekmezi yapıyor, kurutarak da yemiş olarak yiyorlar. Hendek’in tabiat koşullarında oldukça verimli olan Hendek Hurması her evin bahçesinde bulunuyor. Faydaları:

Hendek Hurması bitkisi Kanser hastalığından korunmada önemli yer tutmaktadır. Kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Hendek Hurması kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide ve bağırsak hastalıklarına, safra hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bağırsak iltihabını iyileştirmektedir. Hurmanın yaprakları kaynatılarak sık sık saçların yıkanmasında saçları gürleştirdiği, cildi güzelleştirdiği sağlık yetkililerinde ifade edilmektedir.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu