banner194

Hendek sarmasına destek ve Organik meyve suyu

Hendek Belediyesi, Hendek İlçesi’nde kara üzüm yaprağı üretimi için evlerden topladığı yaklaşık 3 bin adet asma çeliklerini vatandaşa dağıttı.

Hendek sarmasına destek ve Organik meyve suyu
banner180
Hendek sarmasına destek ve Organik meyve suyu

3 bin adet asma dağıttı

Hendek Belediyesi, Hendek İlçesi’nde kara üzüm yaprağı üretimi için evlerden topladığı yaklaşık 3 bin adet asma çeliklerini vatandaşa dağıttı.

Kokulu meyve suyu

Nem yönünden zengin derin ve iyi havalanmış toprakları tercih eden kokulu kara üzümün yaprağının sarmada kullanılan ideal yaprak olması nedeni ile Hendek’te özel bir çalışma başlatıldı. “Hendek Sarması” ismi ile marketlerde yer alan sarmanın ilçede ticaretinin daha da artması için asma üretimine başlanıyor. Kokulu üzüm olarak da bilinen asmanın meyveleri de organik meyve suyu üretiminde kullanılacak.

3 bin adet asma çeliği

 Hendek hurması ile gündeme gelen Hendek, şimdide kara üzüm yaprağı ile ilgili çalışma yapıyor. Üretme ve çoğaltması genellikle çelikleme yöntemiyle yapılan kara üzüm asmasının çoğaltılması için Hendek’te bulunan evlerden toplanan 3 bin adet asma çeliği Hendek Belediyesi Serası’nda üretilmişti. Üretilen bu çelikler Hendek Belediyesi tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

Hendek sarması

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, eski Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin Hendek’te üç yıl önce başlattığı Hendek Hurması üretiminde belli bir noktaya gelindiğini ifade ederek, “Yine Ali Başkanımız döneminde vatandaşlardan toplanan asma çelikleri belediyemiz serasında üretilmişti. Hendek’te çokça bulunan ve yaprak sarması içi ideal olan Kara üzümün üretiminin artması amacıyla ürettiğimiz bu çelikleri vatandaşlarımıza dağıttık. Organik meyve suyu ve Hendek Sarması’nın üretimini artmasını hedefliyoruz ”dedi.


Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 11:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
hendekli
hendekli - 4 yıl Önce

hendek'li bir bayan girişimcinin yoğun uğraşları sonucu patentini alıp üretime geçtiği hendek sarmasına gerekli desteğin sağlanması lazım. kendisi çaba gösterip üretimini devam ettirmektedir. sitesi

uzaktan bakan
uzaktan bakan - 4 yıl Önce

her şeyi neden kendi bildiğiniz gibi okuyorsunuz , yazıyorsunuz, hendek sarma'yı sizmi düşündünüz, bunları siz düşünmüş cesine asıl fikir sahibini hiçe sayarak, kendi reklamınızı yapmaktan hiç utanmıyormusunuz.bu projenin düşüncesi ve mimarı rahime aslıbay'dır ve hendek belediyesi bu projede sadece uzaktan bakmıştır.

muhsin şenler
muhsin şenler - 4 yıl Önce

gerçekler acıdır, her zamanki iş güzarlıklarınız bunlar, ne zaman at gözlüklerinizi atıp kendiniz olacaksınız, maksat dağıtmaya gelince ak parti belediyeleri bişileri dağıtarak bişiler yaptıklarını düşünselerde, urum hiçte o anlatıkları gibi değildir.

SIRADAKİ HABER