Dağ Bisikleti Turları Başlıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve katılımın ücretsiz olduğu Dağ Bisikleti Turları başlıyor. 13 Mayıs - 1 Temmuz tarihleri arasında ve toplam 8 parkurda gerçekleştirilecek olan Dağ Bisikleti Turları’na ilk kayıtlar 7 Mayıs Pazartesi günü.

Hendek Haber 03.05.2012, 18:44
Dağ Bisikleti Turları Başlıyor
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve katılımın ücretsiz olduğu Dağ Bisikleti Turları başlıyor. 13 Mayıs - 1 Temmuz tarihleri arasında ve toplam 8 parkurda gerçekleştirilecek olan Dağ Bisikleti Turları’na ilk kayıtlar 7 Mayıs Pazartesi günü.
 
Toplam 8 Parkur
Büyükşehir Belediyesi, doğa yürüyüşlerinden sonra dağ bisikleti turlarını da ekleyerek doğa sporlarına yeni bir başlangıç yapıyor. Doğaseverler 8 parkurda hem spor yapacak hem de Sakarya’nın eşsiz doğal güzelliklerinin tadını çıkaracak. Bisiklet turları ile alakalı Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Düzenleyeceğimiz Bisiklet Turları ile öncelikle halkımıza bisiklet kullanım alışkanlığı kazandırmak ve daha sonra çevreye hiçbir olumsuz etkisi olmayan bisikleti şehrimizde yaygın ulaşım araçlarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz. Şişmanlık, stres, metabolizma hastalıkları, sırt ağrıları, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları taşıyan hemşerilerimizin bu sorunlarını doğayla iç içe olarak bisiklet sporuyla da aşmalarına imkân tanıyacağız. Ayrıca, Büyükşehir Belediyemizin ulaşımla ilgili şehir trafiğini azaltma, hava kirliliği ve gürültü kirliliğini en alt seviyelere indirme çalışmalarına da destek vermiş olacağız” denildi.
 
Dağ Bisikleti Parkurları ve parkur detayları ise şöyle:
Açıklamanın devamında Dağ Bisikleti Parkurları ve parkur ayrıntıları hakkında bilgiler verildi. Açıklamada, “Dağ Bisikleti Turları’na katılmak isteyenler kayıtlarını internet aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal web sitesi www.sakarya.bel.tr adresinden yapacaklar. Yürüyüşler için ilk kayıtlar 7 Mayıs Pazartesi günü alınacak. Dağ Bisikleti Turları’nda her etap için toplanma noktası Kentpark Öğretmen Evi yanında olacak ve etkinlik saat 9.00’da başlayacak. Katılımcıların bisiklet kontrolü ve kask dağıtımı için saat 8.15’ de toplanma noktasında bulunmaları gerekiyor. Dağ Bisikleti Turları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın 241 20 02 - 241 20 90 no’lu telefonlarını arayabilirler. Parkur detayları ise,
 
1. Poyrazlar (13 Mayıs 2012 Pazar) – ADAPAZARI 
Sürüş Kentpark’tan başlayacaktır.  Sürüş mesafesi (gidiş - dönüş) 28.5 kilometredir ve tamamı asfalt üzerinde yapılacaktır. Kolay bir parkurdur. Her çeşit bisiklet ile katılım sağlanabilir.
 
2. İl Ormanı (20 Mayıs 2012 Pazar)- ARİFİYE
Sürüş Kentpark’tan başlayacaktır. Mesafe (gidiş - dönüş) 32 kilometredir. Parkurun tamamı asfalttır. Yokuşlar olmakla birlikte, kolay bir parkurdur. Her çeşit bisiklet ile katılım olabilir.
 
3. Doğançay – Kayalar (27 Mayıs 2012 Pazar) – ARİFİYE
Sürüş Doğançay köy meydanından başlayacaktır. Kent Meydanı - Doğançay arası araçla intikal edilecek mesafe 20 kilometredir. Parkurda asfalt ve toprak bölümler mevcuttur. Orta zorlukta bir parkurdur. Sürüş kayalar köyünde bitecektir. Dağ bisikletiyle katılım olabilir.
 
 
 
 
 
4. Melekşesolak (3 Haziran 2012 Pazar) - GEYVE
Araçla ulaşım 25 kilometredir. Parkurun büyük bölümü soğuk asfalttır, Diğer kısımlar topraktır. Güzergah; Akıncı köyü girişi, Melekşesolak, Melekşeoruç, Alifuatpaşa şeklindedir. Sürüş mesafesi 23.6 kilometre, irtifa artışı 820 metre, irtifa düşüşü ise 1065 metredir. Zor bir parkurdur.
 
 
5. Dikmen – Dikmentepe (10 Haziran 2012 Pazar) - HENDEK
Sürüş Dikmen Köyünden başlayıp, Dikmentepe etrafından dolanılarak yine Dikmen köyünde bitirilecektir. Dikmen köyü toplanma noktasına 60 kilometre mesafededir. Parkurun tamamı toprak zeminden oluşmaktadır. Sürüş mesafesi 22.7 kilometredir ve +/- 1080 metre irtifa katedilecektir. Zor bir parkurdur. Dağ bisikleti gereklidir.
 
6. Doğancıl - Orman gözetleme (17 Haziran 2012 Pazar)  - TARAKLI
Sürüş başlangıç noktasına ulaşım 63 kilometredir. Parkurun büyük kısmı topraktır. Sürüş mesafesi 21.3 kilometre, irtifa farkı +/- 910 metredir. Zor bir parkurdur. Ortalama eğim %8’ dir. Katılım için dağ bisikleti gereklidir.
 
7. Karagöl – Acelle (24 Haziran 2012 Pazar) - TARAKLI
Sürüş başlangıç noktası Karagöl yaylasıdır. Araçla ulaşım yaklaşık 70 kilometredir. Parkurun tamamı topraktır ve zor bir parkurdur. Başladığı noktada bitecek bir tur şeklindedir. Sürüş mesafesi 33.2 kilometre, yükseklik farkı +/- 770 metredir. Katılım dağ bisikletiyle olacaktır.
 
8. Çiğdem Yaylası (1 Temmuz 2012 Pazar) - AKYAZI
Parkur başlangıcına ulaşım 52 kilometredir. Parkur Kurtuluş - Dikmen yol ayrımından başlar, Kurtuluş köyü üzerinden Çiğdem yaylasına çıkar ve Dikmen köyünde biter. Bir kısmı soğuk asfalt olmakla beraber büyük bölümü topraktır. Sürüş mesafesi 24.8 kilometre, irtifa artışı 1400 metre, irtifa düşüşü ise; 1080 metredir. İleri seviye zor bir parkurdur.
 
Katılımcılar için uyarılarımız ise,
 
1. Katılımcıların en az 18 yaşından gün almış olmaları gereklidir.
 
2. Katılımcıların bisiklet sürmeye engel teşkil edebilecek sağlık sorunları bulunmamalıdır.
 
3. Katılımcıların bisikletlerinin parkur özelliklerine uygun, bakımları yapılmış, tam işlevsel olmaları gereklidir.
 
4. Katılımcıların bisikletleri toplanma noktasında kontrol edilecek ve etkinliğe uygun olmayan bisikletle faaliyete katılım engellenecektir. Kontrol kriterleri: parkura uygunluk; fren vites ve tekerlek tertibatının faaliyete yeterliliğidir.
 
5. Faaliyet esnasında görevlilerin komutlarına uyulması gerekmektedir.
 
6. Bisikletlerde sıvı ihtiyacını gidermek için matara bulunması tavsiye edilir.
 
7. Hava şartlarından dolayı faaliyet programında ve parkurlarda değişiklik yapma yetkisi Sakarya Büyükşehir Belediyesi inisiyatifinde olacaktır.
 
8. Mevsim şartlarına uygun, bisiklet üzerinde rahatsızlık vermeyecek kıyafetler giyilmesi ve ayakkabıların spor ayakkabı olması tavsiye edilir.
 
9. Faaliyet esnasında katılımcıların kendilerine ya da başkalarına zarar verebilecek ve tehlike arz eden davranışlardan kaçınmaları gerekmektedir. 
 
10. Etkinlik sırasında kask takmak zorunludur. Katılımcılara; her etap etkinlik sonunda geri alınmak üzere, kask dağıtılacaktır. Hali hazırda kaskı olanların kendi kaskıyla katılması tavsiye edilir” ifadelerine yer verildi.

 

Yorumlar (0)
27
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı