Kadınlara seçme ve seçilme hakkının 82. yılı

AK Parti Hendek İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kavakçı Tosun yayınladığı mesajla 5 Aralık 1934'te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 82'nci yılını kutladı.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının 82. yılıCumhuriyetin en büyük kazanımlarından birinin Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınması olduğunu belirten Başkan Emine Kavakçı Tosun, " Türk kadını, seçme ve seçilme hakkına, günümüzde gelişmiş demokrasi olarak anılan birçok Avrupa ülkesi kadınlarından daha önce sahip olmuştur. Bu, Cumhuriyetimizin kadınlara verdiği değeri ve Türk demokrasisinin sağlam temelini gösteren en önemli kanıtlardan biridir" dedi.

Kadınların Kurtuluş Savaşının kazanılmasında önemli rol oynadığını belirten Tosun "Kurtuluş Savaşı'ndaki topyekûn mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynayan kadınlarımız, 5 Aralık 1934'te seçme ve seçilme hakkı elde ederek Türkiye'nin aydınlık geleceği için de önemli bir görev üstlenmiştir. Kadınlarımızın, seçme ve seçilme hakkı elde etmelerinin 82'nci yıldönümünü ve Kadın Hakları Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyorum" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dobra Dobra
Dobra Dobra - 4 yıl Önce

"Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın." diyerek Türk Kadınına hak ettiği değeri veren büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün adını bilerek ve isteyerek kasten ağzınıza almıyorsunuz.
Hem onun size sağladığı olanaklardan sonuna kadar yararlanıp, bir eliniz yağda bir eliniz de balda olacak; hem de o büyük insanın adını anmayacaksınız. Bunun adı nankörlüktür. Bunun adı riyakarlıktır.
Eğer, Atatürk'ün adını anmış olsaydınız, "Kadınlara seçme ve seçilme hakkının 82 nci yılı mesajınız" çok daha anlamlı hale gelmiş olacaktı.
Türkiye Cumhuriyetinin, Atatürk'e ve Cumhuriyete yürekten bağlı, kederde ve sevinçte aynı duyguları paylaşan mert kadınlara ihtiyacı vardır. Mısırlı Esma öldüğünde Rabia işaretleriyle sokaklara çıkıp, Aladağ'daki tarikat yurdunda yanan kız çocuklarımız için aynı duyarlılığı göstermeyen kadınlara değil..!!!

Atsız
Atsız - 4 yıl Önce

Atatürk'ün adını anmak bu kadar mı zor..
Kurtuluş savaşının Başkomutanı o,
Cumhuriyeti kuran o,
Türk Kadınına çağdaş olmanın gereği, seçme ve seçilme hakkını veren o,
Siz ise, bir "Türk Kadını" olarak sözde bir mesaj yayınlayıp, bu büyük kurtarıcı ve büyük önderin adını bile anmıyorsunuz.
Para kazandığınız iş,
Bindiğiniz lüks arabalar,
Oturmakta olduğunuz standart üstü evler,
Kullanmakta olduğunuz her türlü teknolojik araç ve gereç,
Çağdaşlığın size sağladığı her türlü imkan için Atatürk'e öyle çok minnet borcunuz var ki, sadece bu sebepler bile; günde kıldığınız o beş vakit namaz sonrasında onun adını zikrederek ruhuna dua okumanızı gerektirir. Bıraktık minnetle yad etmenizi bari bir fatiha okuyun da nankörlük yapmayın..

SIRADAKİ HABER