Hendek Siyaseti nin Ana Konusu Hendek Devlet Hastanesi Oldu...

Son günlerde Hendek yerel basınının köşe yazarlarından, AKP ilçe başkanı Sn. Sofu'dan ve MHP ilçe başkanı Sn. Babaoğlu'ndan Hendek devlet hastahanesi ile ilgili açıklamaları okuyoruz. Geçmişte hastahanenin yeri ve imar maliyeti konusunda yapılan tartışmalar bu gün yerini hastahaneden hizmet alma kalitesi konusuna dönüşmüştür.

Siyaset 18.10.2016, 17:13 18.10.2016, 17:22
Hendek Siyaseti nin Ana Konusu Hendek Devlet Hastanesi Oldu...

Komşu ilçemiz Akyazı'da 75 yataklı hastanede 25 uzman doktor hizmet verirken, diğer komşu ilçemiz Karasu'da 50 yataklı hastahanede 24 uzman doktor hizmet vermektedir. 100 yataklı Hendek hastahanesinde 20 uzman doktordan hizmet almaktayız. Bu sayı Hendek için yetersizdir.

Doktor, hastabakıcı, hemşire, gibi sağlık çalışanlarının 1 günde bakabilecekleri hasta sayısı kanunlarla belirlenmiştir. Hastahanemizdeki hasta sayısı göz önüne alındığında 20 uzman doktor ve ekibinin iyi niyetli, cefakar çalışmalarıda doktor eksikliğini kapatmıyor.

Hastahanenin olmazsa olmazı Kardiyoloji doktorudur. Geldi-başka yere tayin oldu-yenisi gelecek tartışmaları hastahanemizdeki eksikliği kapatmıyor. Acile gelip kardiyoloji dokturu eksikliğinden vefat eden Hendekli vatandaşlarımızın olduğunu unutmayalım.

Vatandaşlarımızın en çok şikayet ettikleri konulardan biride yoğun bakım ünitesinin yetersizliğidir. Yoğun bakım hastalarının burada yerimiz, ekipmanımız ve uzman doktor yok diye çevre illere yollanması hasta yakınlarını maddi ve manevi olarak zorlamaktadır. Yoğun bakım ünitesindeki yatak, ekipman ve doktor açığı acilen giderilmelidir.

Hastahanemizde yeni doğan ve, fizik tedavi ünitesinde uzman doktor yok. Genel cerrah uzman doktoru ameliyatlara yetişemiyor. Eski başhekim hem hastane sorunlarıyla ilgilenirken hemde ameliyatlara girerek hizmet veriyordu. Yeni başhekim uzman cerrah olmasına rağmen ameliyatlara girmediğinden hastalarımız başka hastanelerde yönelmek zorunda kalmaktadırlar.

Günü kurtarmak için haftada 2 gün hastanede bulunacak branş doktorları hastalarımıza şifa dağıtamaz. Hendek gibi güzel bir ilçede yaşamayı benimseyecek ve gerektiğinde 24 saat hastane ve Hendek’lilere derman olacak doktor bulmak zor olmasa gerek.


Hendek devlet hastanesi çalışanları sistemsizlikten, huzursuzluktan, adaletsiz yönetimden şikayetçidirler. Mevcut personel hastanemizdeki kaos ortamında kurtulmak için tayin olma imkanlarını zorladıkları duyumlarımız arasındadır.
Hastahaneye ulaşım sağlık çalışanlarımızın ve vatandaşlarımızın şikayetçi oldukları konulardan biridir. Çalışanlar ilk servisle bile sabah mesailerine yetişememekte, mesaileri bitincede dolmuş saatini beklemekten bitap olmaktadırlar. Hastahane yönetimi kendi personeline ulaşım için ayrı servis kiralamalıdır.

Hastahane taşıma hattı ihalesi bir an önce ilgili esnaf-şöförler odası ile birlikte şeffaf olarak acilen yapılmalıdır. Gece hastaneye gitme ihtiyacı olan hastalarımız içinde nöbetçi dolmuş olmalıdır.

Hastahane kantini gelir getirsin diye yüksek bedelle kiraya verildiğinden hasta ve yakınları ihtiyaçlarını kantinden fahiş fiyatla temin etmek zorunda kaldıklarını tarafımıza şikayet etmektedirler. Kamu hastahaneleri her alanda “kar” için değil "hizmet" odaklı çalışmak zorundadır. Vatandaşlarımızın turistik gezi için değil şifa bulmaya hastahaneye geldiği unutulmamalıdır.

Hastahaneler diğer kutsal mekanlar gibi siyasi uygulamalardan arındırılmalıdır. Siyasetçilerin yapacağı en güzel hizmet hastahanemizde eksik olan tıbbi malzemelerin tamamlanması ve eksik olan uzman doktor sayısının giderilmesi için çaba göstermelidir. Hastahane yönetimide siyasilerin kuklası olmadan kendi özgür iradesini kullanıp personeline, hastalara ve yakınlara en iyi hizmeti vermek olmalıdır…                                                                                                        

CHP HENDEK İLÇE BAŞKANI
REYHAN AZAK

Yorumlar (5)
KÖKSAL 4 yıl önce
orası hendek devlet hastanesi değil, ALİ İNCİ sağlık ocağı, terminalden vurgun yaptı doymadı hastaneyi ....... yaptı doymadı rica edsek hastanesine doktorlar getirirde çıkarı olmayınca yapmas.
sefa kaya 4 yıl önce
hastane çalışanları hedef gösteriliyor gibi sanki
Musa Usta 4 yıl önce
Hastane konusuna sizde el atınız, artık 3lü koolisyonla bu hastane adam olur.
Aslı GÜR 4 yıl önce
Adamlar her halukarda kendi kaleleri sanıyorlar hendek devlet hastanesini, hal böyle olunca Akparti Yuvasına dokunmak size bize düşüyor
AYSUN 4 yıl önce
PERSONELİ HASTAYLA KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYOR..... DAHA BİR YIL OLMADI SAĞLIK ÜZERİNDEN SİYASETİ BIRAKIN
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
-6
hafif kar yağışlı