Hendek’te Sanayi İçin Kamulaştırılacak Arazi Sahipleri bir araya geldi…

Hendek 2. OSB bölgesinin büyümesi hususunda yapılan protokol sonrasında, bölgede 120 kadar parselde kamulaştırma yapılacağını duyan hak sahipleri Uzuncaorman Mahallesinde bir araya geldi.

Hendek Haber 08.06.2021, 09:02 08.06.2021, 23:07
Hendek’te Sanayi İçin Kamulaştırılacak Arazi Sahipleri bir araya geldi…
© HENDEK HABER

Hendek Kargalıhanbaba Mahallesi, Uzuncaorman Mahallesi, Yayalar Mahallesi bu toplantıda bir araya geldi. Hendek 2. OSB bölgesinin büyümesi hususunda yapılan protokol sonrasında, bölgede 120 kadar parselde kamulaştırma yapılacağını duyan hak sahipleri Uzuncaorman Mahallesinde bir araya geldi. 

Gerçekleşen ilk toplantıda, bölgede yer alan parsellerdeki rayiç bedellerin ilgili komisyon ve bilirkişilerce belirlenmesi noktasında, Haksahiplerinin birlik olunmasını amaçlayan ilk toplantıda, hak sahipleri düşüncelerini bir bir dile getirerek, yapılacak olan kamulaştırma öncesinde ilgili emsal ve çevre OSB bölgelerinde rayış bedel kıyaslamalarının yaplaşıldığı toplantıya çok sayıda hak sahibi katıldı. 

Hendek’te Sanayi İçin Kamulaştıracak Mahaleler bir araya geldi…

Hendek 2. OSB Bölgesinin yaklaşık 170 hektarlık kadar büyüyeceği kamulaştırmada, TEM Bağlantı yoluna kadar olan alanda kalan tarım arazilerinin OSB bölgesine katılması için bir protokol imzalanmıştır. 

Protokol gereği bölgedeki parsel sahipleri yapılacak olan kamulaştırmalar öncesinde bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

Toplantıya geçmişte bu konuyla ilgili defaten işlemlerin ve süreçlerin işleyişi konusunda bölgede halkından oluşan hukukcu ve avukatlarında yer aldığı toplantıda, kamulaştırma prosedür dünde yaşananlar ve işleyişin nasıl sürdüğü konusunda hak sahiplerinin sorularının yayınlandığı toplantıya 50 kadar hak sahibi katıldı.

Hendek’te Sanayi İçin Kamulaştıracak Mahaleler bir araya geldi…

Yerleriniz değerinde alınmasını isteyen hak sahipleri bölgede yaşanabilecek rantsal bir durumun önüne geçmek için tüm çabalarıyla birlik olduklarını belirterek yasal tüm haklarını sonuna kadar dullanacaklarını dile getirdiler.

Öte Yandan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 18 Şubat 2021 tarihli kamu yararı kararı çerçevesinde, 2.Organize Sanayi Bölgesi için 170 hektarlık alanda genişleme kararı alınmıştı.

2.OSB Müdürlüğünün genişleme çalışmaları kapsamında, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerinin uygulanmasına bağlı olarak, kamulaştırma işlemleri için Hendek Belediyesi ile Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalanmıştı.

Hendek’te Sanayi İçin Kamulaştıracak Mahaleler bir araya geldi…

14.03.2021 Tarihinde Hendek Belediyesi Başkanlık makamında yapılan protokol töreninde;  Başkan Turgut Babaoğlu ve Çamsan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olan 2. Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bodur arasında imzalar atıldı. İmza töreni sonrasında bir konuşma yapan Bodur, “Sakaryamız için önemli bir değer olan 2.OSB hakkında alınan bu karar hayırlı olsun. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Varank başta olmak üzere, Sakarya Valimiz Sn. Çetin Oktay Kaldırım ve Başkanımız Sayın Turgut Babaoğlu’na iş dünyasına verdiği destek nedeniyle teşekkür ederiz” etmişti. 

Gelinen Noktada, bölge hak sahiplerinin yerlerinin rayiç bedellerinin belirlenmesinde olumsuz bir durumun yaşanmaması için ön istişarede bulunan hak sahipleri bugün akşam saatleriyle 17:30’da Hendek Uzuncaorman Mahallesinde  bir araya geldi. 

Hendek’te Sanayi İçin Kamulaştıracak Mahaleler bir araya geldi…

Babaoğlu, “ Mart ayında yapılan meclisimizden bu konuyla ilgili yetkiyi almamızın ardından imzaları attık.  Daha öncede ifade ettim. İhtiyaç halinde OSB’nin genişletilmesiyle ilgili yaptığı çalışmalarda onları destekliyoruz. Kamulaştırılacak alanların hepsi belli. Hak sahiplerinin de haberi var. İş dünyasıyla işbirliği yapıyoruz.  Vatandaşlarımız ve herkes bunu bekliyor. Önce bir fiyat belirleme ve uzlaşma komisyonu kuracağız. Vatandaşlarımızın malının değerinde tutmak için biz buradayız. Hayırlı uğurlu olsun. Kazanan Hendek, Kazanan Sakarya olacak” demişti. 

Hendek’te Sanayi İçin Kamulaştıracak Mahaleler bir araya geldi…

Son Noktada, hak sahipleri yerlerinin değerinde alınması için tüm yasal haklarını kullanacaklarını belirttiler. 
 

Yorumlar (0)
0
hafif kar yağışlı