banner194

Fındıkta Fiyat Düşüşünün Nedeni Belli Oldu

Karadenizlinin en önemli geçim kaynağı olan ve yeşil altın olarak nitelendirilen fındık fiyatlarında son dönemde yaşanan fiyat düşüşleri üreticiyi tedirgin bir bekleyiş içerisine sokarken, yeni sezonda ticaret borsalarında işlem gören fındık miktarı da belli oldu.

Fındıkta Fiyat Düşüşünün Nedeni Belli Oldu
 Ağustos - Ekim döneminde borsalarda 250 bin ton fındık işlem gördü. İşlem gören bu fındık miktarına bakıldığında daha fındığın yarıdan fazlasının pazara inmediği ve fiyat düşüşünün amacının bu fındığı ucuza almak olduğu yorumları yapılıyor.

Karadenizlinin en önemli geçim kaynağı olan ve yeşil altın olarak nitelendirilen fındık fiyatlarında son dönemde yaşanan fiyat düşüşleri üreticiyi tedirgin bir bekleyiş içerisine sokarken, yeni sezonda ticaret borsalarında işlem gören fındık miktarı da belli oldu.

Ordu ticaret Borsası verilerine göre Ağustos-Ekim döneminde ticaret borsalarında 250 bin 718 ton 881 kilo fındık işlem gördü.

Buna göre en fazla fındığın işlem görüldüğü borsa Ordu Ticaret Borsası oldu. Ordu Ticaret Borsası’nda 3 aylık dönemde 44 bin 661 ton 530 kilo fındık işlem gördü. Ordu Ticaret Borsası’nı Düzce Ticaret Borsası takip etti. Düzce’de 43 bin 69 ton 700 kilo fındık işlem gördü.

Bu iki borsayı 37 bin 98 ton 217 kiloyla Sakarya Ticaret Borsası takip etti. Giresun ticaret Borsası’nda ise 24 bin 704 ton 153 kilo fındık işlem görürken Çarşamba, 20 bin 616 ton 848 kilo, Trabzon 15 bin 654 ton 247 kilo ile takip ettiler.

Ünye ve Fatsa ticaret borsalarında ise işlem gören fındık fiyatları şöyle. Fatsa Ticaret Borsası 15 bin 163 ton 246 kilo, Ünye Ticaret Borsası 14 bin 828 ton 449 kilo fındık işlem gördü. Böylelikle Ordu genelinde borsalarda işlem gören fındık miktarı toplam 74 bin 653 ton 225 kilo fındık işlem görmüş.

Ağustos-Ekim döneminde ticaret borsalarında işlem gören toplam 250 bin 718 ton 881 kilo fındığa bakıldığında bu yıl tahminen ortalama beklenen 550-600 bin ton rekoltenin daha yarısından fazlasının üreticinin yada manavın elinde olduğu anlaşılıyor. Son günlerde yaşanan şok fiyat düşüşlerinin de üreticinin elinde bulunan bu fındığı oluşturulacak panikle elinden alma çabası olduğu düşüncelerini güçlü kılıyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 20:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
şenol bekoğlu
şenol bekoğlu - 5 yıl Önce

bu fındığın çifçinin kaderiyle oynayanın Allah islah ve belasını versin şenol bekoğlu

recep büyükkaya
recep büyükkaya - 5 yıl Önce

tertip sana katılıyorum hayırlısı

Hasan zurnacı
Hasan zurnacı - 5 yıl Önce

Amin Allah yedurmesin inşAllah ama hata emanete verilen fındıklar bence alan bazda desteğigle fjskobirlik desteklenen

haluk
haluk - 5 yıl Önce

zamanında para almadan fındığını teslim edeceksin.sonra fiyatının yükselmesini bekleyeceksin.adamlara istenen fıdığı para almadan verdikten sonra onun fiyatının artmasını beklemek ki bu çok saçmalık olur.

irfan
irfan - 5 yıl Önce

emanete fındık vermek hangi akla, neye hizmet etmek. sen kendini zaten teslim etmişsin birkere teslim olmuşsun artık. sana ne isterlerse yaparlar sen bunu hak ettin.adamlar zaten yapacakları ihracatı yapıp paralarını kazandılar.şimdide fiyatları dahada düşürüp bir o kadar daha kazanacaklar üretici ise seve seve zaten kendini teslim etmiş şimdi zevk almaya çalışsınlar. malın elindeyse piyasayı sen belirlersin. teslimiyetçi zihniyetle ne verirlerse onunla yetinirsin. bir depo kursam fındığı bana emanete bıraksanız bir sezonda tirilyonluk olurum ama vermezsinizki illa size kartel olacak, adı fabrika olacak. ağlayın şimdi .toplumlar layık oldukları şekilde muamele görürler. elinizde olmayan fındığın artmasını bekleyin varmı böyle bir zihniyet aklım almıyor.neyin hesabını yapıyosunuz.nasrettin hocanın yola diken ekmesi emanetçi zihniyetin yanında daha gerçekci.seneye kurun kendi deponuzu,olmuyosa herkez evinde saklasın kooperatifleşin, dernek kurun, depolar için belediyelerden destek alın

HAKAN
HAKAN - 5 yıl Önce

sakarya kocaali̇ ve karasudaki̇ bütün tüccarlarin elindeki̇ emanetteki̇ findiklarin hepsi̇ni̇ büyük tüccarlar konuşup 13,5 ten sattilar bi̇zi̇m halkimiz saf beni̇m findiğim tüccarda zannedi̇yor bi̇lmi̇yorki emanete verdi̇ği̇ findik çoktan satildi i̇şleme gi̇rdi̇ sende findik para edi̇cek di̇ye bekle herkez ni̇san ayini beklesi̇n en genç... tecrübe...

R.Kazancı
R.Kazancı - 5 yıl Önce

emanete fındık bırakmak demek,behemehal (açıkça)hem kendine hem de tüm fındık üreticilerine ihanet demektir.

hasan hıraç
hasan hıraç - 5 yıl Önce

Bu zenginler biraz daha zengin olacaklarya parayla fındık alıp yüksek fiyattan satacaklarya onlarızarara uğratmak için düşürülüyo bu fiyatlar başka bişey drğil bence bu düşüş

Ozcan cengix
Ozcan cengix - 5 yıl Önce

Bizim millet kadar mal yok malesef findigini emanate veriyor sonrada para yapmiyor diyor kardesim sen kendini isteyerek teslim edersen yapmaz tabi findik para

huriser aydenin
huriser aydenin - 5 yıl Önce

Ne yapacaksın hırsızlar insanın canına kast edecek durumda
malını uğraşıyorsun alnının teriyle hırsızı yakalarsam. Canın gider gitmezsem fındığın gider Hade çözüm bulun mecburi götürüp veriyor millet teskeeee çözüm olsaaaaa..

Mesut ŞAHİN
Mesut ŞAHİN - 5 yıl Önce

Tam bir mal dolu bu turkiyede

Mesut ŞAHİN
Mesut ŞAHİN - 5 yıl Önce

Tam bir mal dolu bu turkiyede

Cıva ismail
Cıva ismail - 5 yıl Önce

Eyyyy emanete veren dostlar kafanizmi çalışmıyor akıllı insan fındığını emanet e vermez . çünkü fındık piyasasi ihracatçı firmaların depolarinda olduğu müddetçe ihracatçı fındık fiyatını oynamasını engeller . akıllı olun. Akıllı olunki malinizin değerini Koruyun. Malinizin değerinde değer kazandirin

emin keskin
emin keskin - 5 yıl Önce

Bilader çok doğru söylersin bu
Fındık üreticisi akıllanmıyacak


SIRADAKİ HABER