banner194

Fındık Destek Ödemesine Uydu Tırpanı

Fındık üreticisi olarak her yıl destek ödemesi alan yüzlerce çifçi bu yıl ödemelerinin iptal edilmesinin şokunu yaşıyor. Tarım ilçe müdürlüğüne iptallerin nedeni için tepkiyle giden üretici kısa adı CBS olan Coğrafik Belirleme Sistemi tarafından fındık tarlalarının desteğe uygun olmadığının tespit edildiği bilgisiyle karşılaştı..

Fındık Destek Ödemesine Uydu Tırpanı
Fındık üreticisi bu yıl destek ödemelerinde yaşanan iptallerin şokunu yaşıyor. Son 4 yıldır beyana dayalı olarak Fındık tarlaları için devletten destek ödemesi alan üreticilerden, beyanlarının destek alımına uygun  olmadığı tespit edilen yüzlercesi iptal edildi. Aylardır bu desteği bekleyen üreticiler iptal kararlarına tepkili ancak , tarlalarında gerekli şartların olmadığını tespit eden Uydudan   Ulusal Coğrafik Belirleme sistemi tarlaların parselleri, eğimleri gibi tüm bilgilerini net olarak belirliyor yanlış beyanlar  bu bilgiler çerçevesinde destek iptallerini beraberinde getiriyor..
 
Parseller Artık Uydu Takibinde
 
Getirilen yeni düzenlemeyle artık Türkiye’deki tüm illerde tapuya kayıtlı tüm parsel ve imarlar Uydu takibine alındı. Tapu kadastro yada  işlemlerinde parsel bilgilerine ihtiyaç olan tüm kamu kuruluşları artık yeni sistemle Uydu üzerinden  tespitli olarak  kendilerine verilen parsel bilgilerinin doğruluğunu  bilgisayar yada tabletlerden görebiliyor. Bu şekilde beyana dayalı sisitemden artık elektronik tabanlı Uydu izleme destekli yeni bir sisteme geçilmiş durumda. Tarım il yada ilçe müdürlüklerine destek alımı için başvuranların bildirilen tüm bilgileri  Uydu fotoğraflarıyla ve özel bilgisayar programlarıyla kontrol ediliyor. Eğimi %6 dan düşük,yada fındık tarlası olmadığı tespit edilen alanlar destek kapsamından çıkartılıyor. Öte yandan Fındık tarlalarının Uydu görüntüleriyle ne kadarının ekili arazi olduğu belirlenerek hesaplamalar  buna göre gerçekleştiriliyor..Daha once fındık ekili olmadığı halde tarlasını fındık tarlası olarak gösteren,yada kendi tarlasının parseli yerine başka parselleri fındık bahçesi gibi gösterenler tek tek Uydu görüntüleriyle tespit edilmiş durumda. Daha once beyanları  yeterli eleman olmadığı için köylerde kontrol edemeyen Tarım müdürlükleri artık bu sistem yoluyla resmi olarak Uydu görüntülerinden parsellerin durumunu görebiliyor..
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER