Doğalgaza % 25 , Elektriğe % 15 zam yapıldı…

2022 Yılının ilk günlerinde geçerli olmak üzere birçok temel tüketim ürünleri yanı sıra Doğalgaz ve Elektrik birim fiyatlarına zamlar uygulanacağı resmi gazetede yayınlandığı öğrenildi.

Ekonomi 02.01.2022, 18:14 02.01.2022, 18:24
Doğalgaza % 25 , Elektriğe % 15 zam yapıldı…
© HENDEK HABER

2022 Yılının ilk günlerinde geçerli olmak üzere birçok temel tüketim ürünleri yanı sıra Doğalgaz ve Elektrik birim fiyatlarına zamlar uygulanacağı resmi gazetede yayınlandığı öğrenildi. 

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu açıklamasında zamlarla ilgili şöyle bir açıklamada bulundu

“2022 yılı için elektrik tarifeleri Kurulumuz tarafından belirlenmiş ve bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Böylelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen yasa kapsamında kademeli tarife uygulamasına da geçilmiştir. Kademeli tarifenin hedefi dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmaktır.
Bilindiği üzere pandemi koşulları sebebi ile hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar sonucunda enerji maliyetlerinde de çok büyük artışlar meydana gelmiştir.
Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında; 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur.
Türkiye enerji sektörü de bu süreçte, küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki işbirliği ile bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır. Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yarısını, doğalgazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021’de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur.
Geldiğimiz noktada ise; enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale gelen bir düzenleme yapılmıştır.
Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır.”
 
Doğalgaz’a ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatlarına % 25 , Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatlarına % 15, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatlarına % 50 oranında artış yapıldığı bildirildi. 

 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu