Hendek’e Proje Ortaokulu kazandırıldı

Hendek Anadolu İmam Hatip Lisesi de “Özel Program ve Proje Uygulayan Okul” ve “Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan Okullar” statüsü kapsamına alındı. Nene Hatun İmam Hatip Ortaokulu 20 Nisan -10 Haziran 2020 tarihleri arasında online veya telefonla ya da bizzat okula gidilerek ön kayıt yaptırılabilecektir.

EĞİTİM 05.05.2020, 00:16 05.05.2020, 00:48
Hendek’e Proje Ortaokulu kazandırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 14.4.2020 tarihli yazıları gereğince 2020 - 2021 Eğitim - Öğretim Yılından itibaren İlçemiz, Nene Hatun İmam Hatip Ortaokulu, ”Örgün Öğretimle Birlikte Hafızlık Projesi” uygulayan okullar statüsü ve Hendek Anadolu İmam Hatip Lisesi de “Özel Program ve Proje Uygulayan Okul” ve “Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan Okullar” statüsü kapsamına alınmışlardır.

Yüce Rabbimiz, âlemlere Rahmet Peygamberimiz (s.a.s) aracılığıyla insanlığa muhteşem bir kitap lütfetti. Bu kitap, bize yaratılışımızın hikmetini, varoluşumuzun gayesini öğretti. Hayatın imanla anlam bulacağını, insanın kulluk ile yüceleceğini haber verdi. Müminler, on dört asırdır bu kitap zihin ve gönülleri nakşetti. Ona sarsılmaz bir imanla, derin bir muhabbetle bağlandı. İşte bu kitap, hidayet rehberimiz ve kurtuluş reçetemiz olan Kur'an-ı Kerim’dir.

Kur'an-ı Kerim, Yüce Rabbimizin biz müminlere en büyük hediyesidir. Kur'an-ı Kerim, Sevgili Peygamberimiz(s.a.s)'in bize bıraktığı en yüce emanettir. Bu yüzden müminler olarak zihnimizi ve gönlümüzü onun ışığıyla aydınlatırız. Günümüzü ve yarınımızı onun rehberliğinde inşa ederiz. Kur'an'ın rahmet yüklü mesajlarını, helal ve haramların göz aydınlığımız olan yavrularımıza da öğretmek için gayret gösteririz. Zira biliriz ki çocuklarımız, Yüce Allah'ın bize en büyük emanetlerindendir. Onları kendini ve Rabbini bilen, sorumluluklarının farkında olan, milletine ve insanlığa faydalı nesiller olarak yetiştirmek ise her anne babanın ve toplumun evlatlarımıza karşı en önemli vazifesidir.

Hayırlı nesiller yetiştirmemize katkı sağlayacak, gözümüzün nuru evlatlarımızı, Kur'an'la buluşturacak ve Peygamberimiz(s.a.s)'in örnek hayatını anlatacak yuvamız Nene Hatun, Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu olarak taçlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliği kapsamında Nene Hatun’da, çocuklarımız hem hafızlık yapacak hem de fenni ilimleri öğreneceği belirtildi

Bakan Onayladı, Proje İmam Hatip Ortaokulu oldu

Bayraktepe Derneği tarafından Hendek’te 2017 yılında yapımı tamamlanarak Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu olması şartıyla, protokolle bilâ-bedel Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilen okul, Hendek’in ve ilçelerin evlatlarına hizmet vermeye 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında başlamıştır. Aday Hafızlık Proje Okulu iken 23.03.2020 tarih 5816090 sayılı Bakan Onayı ile Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 14.04.2020 sayılı resmi yazısı ile bildirilmiştir.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında, Türkiye’de 51 okuldan biri olarak İlçemizde hizmet verecek Nene Hatun Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulumuz, Yenimahalle’de olup 3.500 metre kare kapalı alana sahiptir. Nene Hatun Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu’na, ön kayıtla / sınavla öğrenci alınacaktır. 

20 Nisan -10 Haziran 2020 tarihleri arasında online veya telefonla ya da bizzat okula gidilerek ön kayıt yaptırılabilecektir. Öğrenci seçimleri için Hafızlık Projesi kapsamında, öğrenci seçim kurulu oluşturulacak ve yapılacak akademik seviyeyi ölçme ve yetenek sınavı 15-30 Haziran 2020 arasında belirlenecek bir tarihte gerçekleştirilecektir. Bu tarih, virüs/salgın sebebiyle yeniden belirlenebilecektir.

Milli Eğitim ve Müftülük İşbirliği İle

Nene Hatun’un Eğitim, program ve planlamaların uygulanmasını sağlamak üzere İlçe Müftülüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz, birlikte sorumludur. Proje hakkında, okul müdürlükleri aracılığıyla öğrenci ve velilere yönelik bilgilendirme ve cami, Kur’an kursu, müftülük ve Diyanet gençlik merkezlerinde, tanıtım çalışmaları yapılır.

Protokol kapsamında taraflar arasında hafızlık ve akademik eğitim sürecine yönelik izleme ve değerlendirme komisyonu oluşturulur. Komisyon; il/ilçe milli eğitim müdürü, ilgili okul müdür/müdür yardımcısı, il/ilçe müftüsü, Kur’an kursu yöneticisi,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve/veya meslek dersleri öğretmeni (tercihen hafız), Kur’an kursu öğreticisi ve rehber öğretmen olmak üzere yedi kişiden oluşur ve yılda iki defa toplanır...

Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulumuz Hayırlı olsun

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: "İnsanoğlu ebediyete irtihal ettiği zaman amel defteri kapanır. Şu üç kişinin defteri ise kapanmaz ve bunlara sevap yazılmaya devam eder: Ardında sadakayı cariye, yani kalıcı bir hayır bırakan kişi. İlmini insanlığın hayır ve hizmetine sunan kişi. Kendisine hayır duada bulunan bir evlat yetiştiren kişi."

Millet Devlet İşbirliği Eğitimdeki Başarıya Yansır

İlçemizde ki STK, iş insanları, esnaf ve hemşehrilerimizin, eğitim faaliyetlerimizde yanımızda olmaları, hem kurumumuza güç katmış hem de meslektaşlarımızın motivasyonunu artırmıştır. Eğitim, Kültür ve Gençlik  Faaliyetletleri kapsamında, Nene Hatun Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu’muzun İlçemize kazandırılmasını sağlayan; Bayraktepe Derneği Onursal Başkanlarına, Yönetim Kurulu Başkanlarına,İş insanı,esnaf ve eşraftan oluşan Yönetim Kurulları Üyelerine ve Hendekli hemşehrilerimize; Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu olmasında emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’a, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz’a ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'a teşekkür ederim...

Haber : Hendek Milli Eğitim Müdürlüğü Basın Birimi Bülteni
 

Yorumlar (0)