Hendek'te Öğrencilere Bağımlılıklar ile ilgili eğitim verildi

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Okulda öğrenim gören gençlere bağımlılıklar konularında eğitim verildi.

EĞİTİM 24.02.2022, 10:07 24.02.2022, 23:10
Hendek'te Öğrencilere Bağımlılıklar ile ilgili eğitim verildi
© HENDEK HABER

GENÇLERE BAĞIMLILIKLAR  İLE İLGİLİ EĞİTİM VERİLDİ

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Okulda  öğrenim gören  gençlere  bağımlılıklar konularında eğitim verildi. Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.Tekin Ulaş Karatepe tarfından organize edilen eğitime, Okul öğretmenleri,  İlçe Sağlık Müdürlüğünden Kemal Donat ve okul öğrencileri katıldılar.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz. Hemşire Deniz De Asis'in sunumuyla gerçekleşen eğitimde  öncelikle tütün ve mamullerinin zararlarını anlatıldı.

Hendek'te Öğrencilere Bağımlılıklar ile ilgili eğitim verildi

Daha sonra  madde bağımlılığı  ve internet bağımlığı konularında bilgilendirmede bulunan Uz.Hemşire Deniz  De Asis, “Madde bağımlılığı insanın bütün hayatını kötü yönde etkilemektedir. Onun için en önemlisi bu madde bağımlılığına hiç başlamamaktır. Bağımlılık çok ağır bir süreçtir. Bağımlı insanın öncelikle kendine güveni azalır, kontrolü zayıflar, insani ve ahlaki değerleri, duygusal ve bütün fonksiyonları olumsuz yönde etkilenir. Bağışıklık sistemini çok zayıflatarak olumsuz süreç devam eder. Ölümcül hastalıklara yakalanma riski çok yüksektir. Bağımlı olan kişinin ailesi ile olan bağı da zayıflar. Ailelerin de bu konuda çocuklarına dikkat etmeleri gerekir. Hepiniz öncelikle hayır demesini bilmelisiniz. En iyi yapılacak şey madde kullanımının olduğu ortamlardan uzak durmaktır” diyerek öğrencileri  madde bağımlılıkların zararları konusunda bilgilendirdi.

Seminerde ayrıca  teknolojinin bireyin   kontrolsüz kullanılmasından  kaynaklı, normal yaşantısındaki sorumluluklarından uzak tutacak düzeyde gelişen bağımlılığın sakıncalarından da bahsedildi. Gençlere  sosyal yalnızlığın etkilerini azaltmak üzere iletişimin yüz yüze gerçekleştiği ortamlarda Covid19 pandemi sürecindeki enfeksiyon kurallarına dikkat ederek  birlikte olmaları ve yaşam alanlarında sorumluluk geliştirmeleri önerildi.

Öğrencilerin interaktif katılımları ile verimli gerçekleşen eğitim , gençleri   zararlı alışkanlıklar konusunda bilinçlendirerek tehlikelerden kendilerini korumaları açısından değer taşıyor.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu