2021 Yılının Kalfası Hendek den seçildi…

Her yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Kültürü Haftası bu yıl da Sakarya Demokrasi Meydanında düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

EĞİTİM 21.09.2021, 15:20 21.09.2021, 15:54
2021 Yılının Kalfası Hendek den seçildi…
© HENDEK HABER

Her yıl 13 - 19 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik  Kültürü Haftası bu yıl da Sakarya Demokrasi Meydanında düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

İlgili kutlamalar kapsamında her yıl ilimizdeki esnaflar arasından “Yılın Ahisi” ve ilimizdeki Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri arasından “Yılın Çırağı” ve “Yılın Kalfası” seçilmektedir.

Son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler sayesinde Mesleki Eğitim Merkezleri;

2021 Yılının Kalfası Hendek den seçildi…

Ortaokulu bitiren öğrencilerin kayıt olabileceği, öğrencilerin okula kayıt olduğu günden itibaren haftada bir gün okulda, haftada beş gün işyerinde mesleki eğitim görerek dört yıllık eğitimlerini başarıyla tamamladıklarında hem Meslek Lisesi Diploması hem de Ustalık Belgesi alarak mezun olabildikleri eğitim modeliyle öne çıkmaktadır.

Sakarya’daki beş Mesleki Eğitim Merkezinden biri olan ilçemizdeki Hendek Mesleki Eğitim Merkezi de kayıtlı öğrencilerin çıraklık ve kalfalık eğitimlerinin yanı sıra, denklik başvuruları yolu ile yapılan kalfalık/ustalık sınavları ve ustalar için düzenledikleri usta öğreticilik kursları sonucuna göre gerçekleştirdiği Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesi belgelendirme süreçleri ile ilçemizdeki mesleki eğitime önemli katkı sağlamaktadır. 

2021 Yılının Kalfası Hendek den seçildi…

Sakarya genelindeki Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri arasından bu yıl yapılan seçime göre Hendek Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinden Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı / İş Makineleri meslek dalında eğitim gören Mevlüt ATIŞ "Yılın Kalfası" olarak seçilmiştir.

Ahilik kültürünü şiar edinerek mesleki eğitime sağladıkları katkı için;

“Yılın Kalfası” seçilen Mevlüt ATIŞ’ın mesleki eğitim gördüğü ilçemizde hizmet veren işyerimiz ve usta öğretilerinden Fatih Forklift / Fatih MERİÇ’e ve Hendek Mesleki Eğitim Merkezimizin idari ve öğretmen kadrosuna teşekkür eder, öğrencimizin başarılarının devamını dileriz.
 

Yorumlar (0)
21
açık
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı