Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 62 kilometrelik Sakarya Botanik Vadisi’nde yürüttüğü tıbbi aromatik ve şifalı bitki üretiminde 2022 yılında yaptığı hasatla Türkiye’ye ve dünyaya şifa kaynağı oldu.

Başkan Yüce’nin Türkiye’nin tarımsal kalkınmasına katkı sunmak için hayata geçirdiği vizyon proje olan Sakarya Botanik Vadisi’nde şifayla, bereketle dolu bir 2022 yılı geride kaldı. Yıl boyunca gerçekleştirilen hasatla elde edilen şifalı, lezzetli tıbbi aromatik bitkiler Türkiye’ye ve dünyaya sunuldu.

Sakarya’da 15 çeşit bitki, den 16 ton aromatik bitki üretildi

15 çeşit bitkinin üretildiği vadide 12 ayda toplamda yaklaşık 1 milyon 700 bin adet bitki hasat edilerek Sakarya’da, Türkiye genelinde ve dünyanın farklı ülkelerinde vatandaşla buluştu.

16 bin 500 kilogram ürün hasadı
Yıllık hasat raporunda üretimin bu yıl lavanta, biberiye, adaçayı, kuşburnu, kedi otu, lemon verban ve kekik bitkileri üzerine yoğunlaştığı belirtildi. Buna göre toplamda 284 bin adet lavanta, 383 bin adet biberiye, 168 bin adet adaçayı, 81 bin adet kuşburnu, 537 bin adet kedi otu, 4 bin 800 adet lemon verbana ve 210 bin adet kekik üretimi yapıldığı raporda yer aldı. 2022 yılında cennet vadisinden yaklaşık 16 bin 500 kilogram ürün hasat edilmiş oldu.

Sakarya’da 15 çeşit bitki, den 16 ton aromatik bitki üretildi

Yüzde 90’ı ihracat

Bu ürünlerin %90’lık kısmı alım garantisi veren dünya genelindeki firmalara ihraç edilirken, %10’luk kısmı ise Yüce Nin öncülük ettiği Şifa Evleri ofisleri için ayrıldı. Büyükşehir Belediyesi Laboratuvarı Nda özel ekip tarafından işlenen bu bitkiler  yağ, hidrosol, çay, sabun, kolonya, krem, mum ve losyona dönüştürüldü. 93 kalem ürün Büyükşehir’in e-ticaret sayfalarında ve ofislerinde en uygun fiyatla halka sunuldu. ISO 90001, ISO 22000 ve Helal Gıda Sertifikasına sahip ürünler satışa sunulduktan kısa süre sonra tükendi. 

Sakarya’da 15 çeşit bitki, den 16 ton aromatik bitki üretildi

Yüzde 100 doğal ürünler

Bu ürünler daha çok cilt sağlığını koruyucu özellikleri sebebiyle tercih ediliyor. Üretilen yağlar ise ‘inhaler’ yöntemiyle buhurdanlık kullanılarak solunum yolunu rahatlatıcı özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bitki özlerinden üretilen doğal kremler ve sabunlar ise saç, cilt ve vücut bakımında %100 doğal olduğu için dikkat çekiyor. Koku, parfüm oil ürünleri de uçucu şekilde değerlendirilerek rahat bir uyku, berrak bir zihin oluşmasında doğal bir etki oluşturuyor.

Sakarya’da 15 çeşit bitki, den 16 ton aromatik bitki üretildi

Şifa olmaa devam edeceğiz

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Sakarya’mıza ve dünyaya şifa olmak için attığımız bu adım birbirinden güzel işlere vesile oldu. 12 aylık süreçte 16 tonun üzerinde birbirinden kıymetli ürün hasat ettik. Sera A.Ş ve Fidan A.Ş’de kurduğumuz uzman kadromuz en kaliteli ve şifalı ürünleri cennet vadimizde elde etti. Birçok ülkede firma, Türkiye’nin dört bir yanından firmalar ve vatandaşlar ürünlere yoğun ilgi gösteriyor. Ayrıca laboratuvarımızda kendi el emeğimizle 93 kalem ürüne dönüştürdüğümüz şifalı bitkilerimizi Şifa Evlerimizde satışa sunuyoruz. Üretim hacmini artırmak, daha fazla insana şifa olmak için gündüz-gece çalışmaya devam edeceğiz” denildi.

Sakarya’da 15 çeşit bitki, den 16 ton aromatik bitki üretildi