banner194
banner194

Şubat meclis toplantısı yapıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen oturumda meclis üyeleri 58 maddeyi karara bağladı.

Şubat meclis toplantısı yapıldı

 Hedefimiz Uzun Çarşı’nın Tamamını Yenilemek

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Toçoğlu, “Uzun Çarşı’da Mart başı veya 15’i gibi imalat çalışmalarına başlamayı öngörmekteyiz. Bölgede başlattığımız projenin yalnızca restorasyon ile ilgili bir proje olduğunu ifade etmeliyim. Sonuç aldığımız taktirde çarşının tümünü içine alan bir ihale gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi. Büyükşehir Meclisi ayrıca şehrin kuzeyini ilgilendiren dev içmesuyu yatırımlarına da onay verdi. Karasu ve Kocaali’ye yeni içmesuyu hattı, depolar ve entegre bir sistem geliyor.

Toplantıda MHP Grubu adına gündem dışı söz alan Erkal Etçioğlu, Uzun Çarşı Yenileme Projesi ile ilgili son gelişmelerin neler olduğunu Başkan Toçoğlu’na sordu.

Esnafın Projesi
Uzun Çarşı Yenileme Projesi’nin Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onaylanmış bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Zeki Toçoğlu, “Uzun Çarşı’da projemiz hazır. Bölge esnafının talepleri doğrultusunda çalışmamızı hayata geçireceğiz. ‘Tarihi adadaki mevcut durum nedir?’, ‘Projesi sonrasında bölge nasıl bir görünüme kavuşacak?’ bu soruların cevaplarını esnafımızla birlikte verdik. Şuanda Anıtlar Kurulu’ndan gelecek onayı bekliyoruz. Ancak bu projenin içeriğini etkileyecek bir onay değil. O yüzden kısa süre içerisinde onay gelecektir” diye konuştu.

Çalışmalar Mart’ta Başlıyor
Toçoğlu, “Onay gelir gelmez çalışmaları başlatacağız. Biz Mart başı veya 15’i gibi imalat çalışmalarına başlamayı öngörmekteyiz. Çarşı’da başlattığımız projenin yalnızca restorasyon ile ilgili bir proje olduğunu ifade etmeliyim. Sonuç aldığımız taktirde çarşının tümünü içine alan bir ihale gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bakırcılar Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı gibi noktaları yani bölgenin tamamını dönüştürmeyi arzuluyoruz. Projeye son halini bölge esnafı ile verdik. İnşallah güzel bir çalışmayı şehrimize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Şubat Meclisi 
Büyükşehir Şubat Meclisi’nde meclis üyeleri 58 maddeyi karara bağladı. İlk 24 madde ve 47 ile 56. maddeler arasındaki toplam 10 madde meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. 25 ve 46. madde dahil toplam 22 madde ile 57 ve 58. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na meclis üyelerinin oy birliği ile devredildi. Toplantıdan ayrıca Serdivan’a kazandırılan yeni bulvarın adının resmen Medeniyet Bulvarı olması kararı çıktı. Büyükşehir Meclisi şehrin kuzey bölgesini ilgilendiren yeni içmesuyu yatırımları ile ilgili de önemli maddeleri onaylamış oldu.

Kuzeye Yeni Hat ve Depo Onayı
Mecliste onaylanan madde ile Karasu ve Kocaali’ye hizmet verecek 424 kilometrelik içmesuyu hattı ve 3 içmesuyu deposunun inşa edilmesi için düğmeye basılmış oldu. Bu kapsamda başlatılacak yeni proje ile Karasu’nun ihtiyacı karşılayamayan tüm içmesuyu şebekeleri yenilenecek. Böylece şehrin kuzeyinde entegre bir içmesuyu ağı da oluşturulmuş olacak. Karasu ve Kocaali’de yaşayan vatandaşların çeşmelerine uzun yıllar temiz, bol ve kesintisiz içmesuyu ulaşacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER