Şehre yeni su kaynakları kazandırıyor

Alternatif içmesuyu arama çalışmalarına devam edilirken, çıkan artezyen kaynakları sevindirdi.

Sakarya 24.03.2021, 12:46 24.03.2021, 12:48
Şehre yeni su kaynakları kazandırıyor
© HENDEK HABER

SASKİ, alternatif içmesuyu arama çalışmaları kapsamında 2020 yılı itibariyle 6 ilçede toplam 2 bin metre derinliğe sahip sondaj kuyusu açtı. Yer üstü su kaynaklarının ömrünü uzatmak için yürütülen çalışmalar doğrultusunda hedeflenen sondaj derinliğinin ise 3 bin metre olduğu bildirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), yerüstü su kaynaklarının ömrünü uzatmak ve yer altı su kaynaklarını en doğru şekilde değerlendirmek adına yürüttüğü çalışmalar kapsamında 2020 yılı itibariyle toplam 2 bin metre derinliğe sahip sondaj kuyusu açtı. Akyazı, Erenler, Geyve, Kaynarca, Karasu ve Taraklı ilçelerinde 12 mahallede gerçekleştirilen çalışmalarda içme suyu kalitesinin yüksek olması için sondaj çalışmalarından önce bölgeler taranarak gerekli analizler son teknoloji cihazlarla yapıldı. Yapılan analizlerin sonucuna göre çalışmalarını sürdüren ekipler 2020 yılı itibariyle farklı debilere sahip 2’si tarımsal sulamada diğer 10’u ise içmesuyu hizmetinde kullanılmak üzere toplam 12 sondaj kuyusunu şehre kazandırdı.

Şehre yeni su kaynakları kazandırıyor

Yeni kaynak arayışları sürüyor

Devam eden çalışmalarla ilgili kurumdan yapılan açıklamada ise, “ Su kaynaklarımızı en doğru şekilde kullanarak uzun yıllar boyunca su sıkıntısı yaşanmasının önüne geçiyoruz. Aynı zamanda yer altında bulunan su kaynaklarını araştırmalarım neticesinde vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Açılan sondaj kuyuları ile yerleşim yerlerinin içmesuyu açığını karşılıyoruz. Devam eden çalışmalarımız kapsamında açacağımız sondaj kuyularıyla birlikte hedeflediğimiz derinlik toplam 3 bin metre.” ifadeleri kullanıldı.
 

Yorumlar (2)
Önder Kelesoglu 9 ay önce
Devletin Suyu Yabancı şirketlere satılırken, niye bir de Bu kaynaklar bitirilecek anamak çok zor.
Osman 9 ay önce
Sapanca da doğal kaynak suyu özel sektöre sat sonra halk a da sondaj ile su içir yazıklar olsun