Sakaryada Verem Savaş Haftası ile ilgili seminer düzenlendi

03.09 Ocak Verem Savaş Haftası nedeni ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Ahmet Akkoç İlk Öğretim Okulunda seminer düzenlendi.

Sakarya 10.01.2014, 10:21 10.01.2014, 11:29
Sakaryada Verem Savaş Haftası ile ilgili seminer düzenlendi
Düzenlenen seminere İl Sağlık Müdürü Uzm Dr. Murat Alemdar , Halk Sağlığı Müdürü Dr Aydın Erdoğan, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr Rana Beşler, Adapazarı İlçe Sağlık Müdürü Dr Yasin Çatalbaş, Serdivan İlçe Sağlık Müdürü Uzm Dr. Sevda Gürsel, Halk Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Bulduk, Adapazarı Milli Eğitim Şübe Müdürü Sedat Aydın, Ahmet Akkoç İlk Öğretim Okul Müdürü Dursun Sarı, Adapazarı İlçe Halk Sağlığı Şube Müdürü Bekir Başar, Araştırmacı Nevzat Toç, İl Sağlık Müdürlüğü Personeli, Halk Sağlığı Personeli, Okul Öğrencileri ve Velileri katılırken, sunumu Toyota sa Acil Yardım Hastanesinde Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Uzm Dr. Figen Ezen yaptı.

Sunumunda Dr.Ezen verem’in Verem hastalığının solunum yolu ile akciğerlere giren verem mikrobunun yol açtığı bulaşıcı bir hastalık olduğunu öncelikle akciğerlerde olmak üzere tüm organlara tutunabileceğin, dünyada yaklaşık her yıl 9 milyon insanın verem hastalığına yakalandığını, verem’in tedavi olmamış veya düzenli tedavi görmemiş hastaların öksürme hapşırma veya konuşmalarından ortama yayılan verem mikrobu içeren damlacıkların solunum yolu aracılığıyla alınarak bulaşabileceğini, 2-3 haftadan daha uzun süren öksürük, balgam çıkarma ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı kan tükürme gibi belirtiler var ise aile hekimlerine veya en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerektiğini,erken teşhisin önemini, çocuklara BCG aşısını n yaptırılmasını, uzun süreli hastalık belirtilerinin olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesini, koruyucu ve tedavi edici ilaçların 6 ay süreyle her gün düzenli olarak alınması gerektiğini bu ilaçların Sağlık Bakanlığının ilgili birimlerinden ücretsiz olarak verildiği ve doğrudan Sağlık personeli gözetiminde uygulandığı, hasta kişilerin çevresindekilere hastalığı bulaştırmaması için öksürme, hapşırma ve konuşma sırasında eliyle ağzını kapatması veya maske takması gerektiğini,, bulunduğu ortamı sık sık havalandırarak, karanlık ortamlardan daha çok güneşli ortamlarda vakit geçirmesi gerektiğini, mikrobun bulaşmasının engellenmesi için ellerini sık sık yıkanarak 6 ay süreyle her gün düzenli olarak ilaçlarını kullanması gerektiğini belirterek sunumunu tamamladı. Karşılıklı soru cevap ve sohbet ile geçen sunum bitiminde Matematik Öğretmeni Yasemin Kaya, 6. Sınıf Öğrencisi Ebrar Uzun okulları adına kendilerine verdiği bilgilerden dolayı Uzm Dr. Ezene çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm .Dr. Alemdar “ Verem günümüzde korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmış yapılan tıbbi müdahalelerle iyileşme anlamında yüzde yüz tedavi edilebilen bir hastalık haline gelmiştir. Sunumu gerçekleştiren değerli hocamızın da belirttiği gibi erken teşhis son derece önem arz etmektedir. Bu yıl düzenlediğimiz bu etkinlikle farkındalık oluşturmak anlamında çocuklarımıza bu hastalığı tanıtmaya çalıştık. Unutulmamalı ki toplumumuzun geleceğini oluşturacak olan İlk Öğretim çağındaki çocuklarımızın bu ve her konuda bilgi sahibi olmaları geleceğimiz açısından hayati önem arz etmektedir. Kurum olarak bilinçli fert sağlıklı toplum anlayışıyla bu tür etkinliklerimizi arttırarak devam ettireceğiz. Temennim İlimizde ve Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklı bir hayat sürmeleridir. Bize kapılarını açan Ahmet Akkoç İlk Öğretim Okuluna ve bu organizasyonda emeği geçen her kese teşekkür ediyorum.“ dedi.Yorumlar (0)
16
açık