Sakarya Çeşme Suyunda Fark Yarattı

İçmesuyu Analiz Sonuçlarının her ay düzenli olarak resmi internet sitesinde

Sakarya 03.07.2013, 16:19 03.07.2013, 17:27
Sakarya Çeşme Suyunda Fark Yarattı
İçmesuyu Analiz Sonuçlarının her ay düzenli olarak resmi internet sitesinde yayınlandığını ifade eden SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Şehrimize verdiğimiz su, dünya standartlarının çok üzerinde. Çeşme suyumuz gönül rahatlığıyla içilebilir” dedi.

Analiz Sonuçları İnternette


SASKİ Haziran ayı İçmesuyu Analiz Raporları yayınlandı. Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisi çıkışından alınan analiz sonuçlarına göre Sakarya’nın suyu İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’nde belirlenen kriterlerin çok daha üstünde bir kaliteye sahip. İçmesuyu Analizlerinin 2010 yılından bu yana her ay düzenli olarak resmi internet sitesinde yayınlandığını belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Sakarya’da çeşmelere ulaştırdığımız içme suyu Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlerden çok daha iyi değerlere sahip. Çeşme suyumuz gönül rahatlığıyla içilebilir” diye konuştu.

İçme suyuna Her Aşamada Kontrol

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) içme suyunu sürekli kontrol altında tutuyor. SASKİ, suyun temin edildiği Sapanca Gölü’nden başlayarak suyu her aşamada takip ediyor. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “SASKİ olarak, Sapanca Gölü’nün farklı nokta ve derinlikleri olmak üzere düzenli numuneler alıyoruz. Sapanca Gölü’nden sonra Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisimizin girişinden ve çıkışından, ayrıca farklı bölgelerdeki şebekelerden de sürekli numuneler almaktayız. Alınan numuneler akredite laboratuvarımızda ve bağımsız laboratuvarlarda analiz ediliyor. Analiz sonuçlarına göre şehrimizde çeşme suyu gönül rahatlığıyla içilebilir” şeklinde konuştu.

Çeşme Suyu Dünya Standartlarının Üzerinde

Analiz sonuçlarını değerlendiren Rüstem Keleş, “İçme suyundaki en belirgin parametreler olan PH değerinin dünya standardı 6,5–8,5 aralığındadır. Bizim çeşmelere ulaştırdığımız su da bu değer Haziran ayı için 7,86. Diğer bir belirgin standart ise bulanıklık değeridir. Bulanıklık değerinde dünya standardı 5 NTU iken bizim analiz sonuçlarımız 0,57 NTU olarak gerçekleşmekte. İsteyen vatandaşlarımız internet sitemizden su analiz raporlarına bakabilir. Analiz raporlarında şehrimizin içme suyu birçok parametrede hem Sağlık Bakanlığı’nın hem de Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği kriterlerden çok daha iyi olduğu görülmektedir” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)
12
kapalı