Küçük esnafın gözü Perakende Yasası’nda

Perakende Yasası’nı yıllardır beklediklerini ve bu yasanın esnafın umudu olduğunu söyleyen Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, “Bu yasa yılsonuna kadar çıkarılmalı” dedi.

Sakarya 22.10.2013, 10:52 22.10.2013, 11:59
Küçük esnafın gözü Perakende Yasası’nda

 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak tarafların görüşüne sunulan ve Perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarının, en kısa zamanda çıkarılarak şehirlerin çevre ve kültür dokularının daha fazla bozulmaması gerektiğini söyleyen Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, “Kararın zaman kaybedilmeden çıkarılmasını bekliyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak tarafların görüşüne sunulan ve esnafımızı umutlandıran tasarı zaman kaybedilmeden yılsonuna kadar mutlaka çıkarılmalıdır. Bu sorun, bugünkü mesele değil, yıllardır aynı plansızlık ve programsızlıktan kaynaklanan bir şey. Bundan sonra AVM'ler yapılırken şehir planlamacılarının görüşleri mutlaka dikkate alınmalı. Çünkü fizibilitesi yapılmadan AVM'lere müsaade edilmesi, çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmüyor”dedi. Hazırlanan tasarının biran önce yürürlüğe girmesi ile daha fazla milli servetin heba edilmesinin önüne geçileceğini kaydeden Akdardağan, “Market zincirleri artık birbirlerini yok ediyor. Cadde, sokak, mahalle araları ve yeşil alanlar görsel kirliliğe daha fazla dönüşmeden mevcut durumu korumak adına tasarının çıkarılmasında artık daha fazla zaman kaybedilmemelidir. Son 7 yıl içinde ülke genelinde 41 adet AVM kapandı. Bunun tek sebebi organize perakendede sistem ve kural olmadan yatırım yapmanın sonucudur. Bugün İstanbul'da 26, Ankara'da 5, Muğla'da 2, Bursa, Mersin, Gaziantep, İzmir, Balıkesir, Denizli, Sivas ve Tekirdağ'da birer AVM kapanmıştır. Bu kapanmalar sayesinde ölü AVM'ler çoğalıyor. Yatırımlar dışa bağımlı değil, üretime yönelik olmalı ve milli servet heba edilmemelidir. Hem kendilerine hem küçük esnafa daha fazla zarar verilmemesi için hiç zaman kaybedilmeden perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısı taslağı yeni yıla yetiştirilmelidir. Artık, ülkenin her yerinden AVM istilasına karşı yükselen sese kulak verilmeli” diye konuştu.

Ülkemizde açılan alışveriş merkezlerinin sayısının, 2005'te 106 iken, 2010'da 263'e, 2011'de 278 ve 2012 yılında ise 334'e ulaştığını ve 2013'te bu sayının 400'e ulaşmasının beklendiğini belirten Oda Başkanı Ahmet Akdardağan, “2002 yılından bu yana ülkenin nüfusu yüzde 8,7 artarken, AVM'ler yüzde 400 artmış. AVM'lerin bu kadar çok açılması hem rasyonel değil, hem ekonomik değil. Daha da açılacak ve planlaması yapılan 81 AVM var. Ve bu AVM’lerin hepsi aynı markalar, aynı konsept olunca halkımız, parklar gibi, yeşil alanlar gibi alternatifler aramaya başladı. Ama gelişi güzel açılan AVM’ler sonrasında ise, gidilebilecek yeşil alan, park yeri gibi alanlar ne yazık ki kalmadı' dedi.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu