banner194

Hendek'te Örnek Ev Projeleri Uygulamaya başladın

Hendek Belediyesi köy tüzel kişiliği kanunla kaldırılıp mahalleye dönüştürülen köylerde yaşayanlara hizmet olarak verdiği ücretsiz tip ev projesi vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Hendek'te Örnek Ev Projeleri Uygulamaya başladın
 Hendek Belediyesi’nden örnek hizmet 

“Hendek Yöresi Mimari Ev Projeleri”

Ücretsiz projelere büyük ilgi

 
 Vatandaşların bu hizmetten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, “Mahalleye dönüşen köylerimizi şehir yapısıyla değil yöresel mimariyle hak ettikleri noktaya getirmek istiyoruz”dedi.


Projeler belediyeden


Yeni 6360 Sayılı Büyükşehir Yasasının 3. Maddesi kapsamında Hendek’te köy vasfı kaldırılarak mahalleye dönüştürülen köylerde yaşayan ve ev yaptırmak isteyenlere yönelik hazırlanan 8 alternatifli tip projelerin çok yönlü özellikleriyle de dikkat çekiyor.


Ücretsiz proje


Hendek Belediyesi’nin başlattığı tip  projesi sayesinde kırsal alanlardaki yapılaşmaların, yöresel mimariye uygun, depreme dayanıklı, daha modern ve çağdaş hale getirilmesinin ön görüldüğü ifade edilirken, belediyenin ücretsiz olarak verdiği projelerle köyüne ev yaptıracak vatandaşların inşaat maliyetinden önemli oranda tasarruf  sağlıyorlar.


Yöresel mimari


Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturan vatandaşların
yararlanabileceği projelerin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden temin edilebileceğini söyledi. Başkan Püsküllü “Bizler,  kültürünü her daim, her fırsatta yaşayacak şekilde hareket eden, kıyafetlerimizden hareketlerimize kültürümüzü, adetlerimizi hep yaşayan insanlarız. Fakat geçmişimizle bağımız ne kadar köklü olsa da en büyük eksikliğimiz onlara aynı derecede günümüze taşımamamızdır.

Bu eksikliğin bilinciyle mahalleye dönüşen köylerimizi şehir yapısıyla değil yöresel mimariyle hak ettikleri yere getirmek istiyoruz”diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER