Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Sakarya’da bisiklet yolunun yaygınlaştırılması ve bisikletle ulaşımın teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Pandemi ve sağlık açısından bu gün en güvenli ulaşım aracı bisiklet. Motorlu araç sürücüleri de bisikleti bir ulaşım aracı olarak görmeli ve trafikte bisikletlilere saygı duymalıdırlar.” dedi.

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Sakarya’da bisiklet yolunun yaygınlaştırılması ve bisikletle ulaşımın teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Pandemi ve sağlık açısından bu gün en güvenli ulaşım aracı bisiklet. Motorlu araç sürücüleri de bisikleti bir ulaşım aracı olarak görmeli ve trafikte bisikletlilere saygı duymalıdırlar.” dedi.

İKLİM VE ŞEHİR YAPISI BİSİKLETE ÇOK UYGUN

Ender Serbes, Bisikletçiler Derneği Sakarya Şube Başkanı İlhan Şengel ile bir araya gelerek, bisiklet kullanımının faydaları ve yaygınlaştırılması konusunda güzel bir sohbet gerçekleştirdiklerini kaydetti. Serbes, ayrıca 3 Haziran’ın Dünya Bisiklet Günü münasebetiyle de yaptığı açıklamada bu gün dünyanın bir çok ülkesinde bisikletin sadece bir spor aracı olarak değil, şehir içi ulaşımda önemli bir araç olarak kullanıldığını kaydetti. Gelişmiş ülkelerde, bisiklet kullanımının çok yaygın olduğunu, ancak ülkemizde bisikletin genelde bir ulaşım aracı olarak görülmediğini dile getiren Serbes, “Türkiye’nin iklimi ve şehirlerimizin büyük çoğunluğu aslında bisikletle ulaşıma çok elverişli. Ancak bisiklete ilgi az. Sadece ara sıra kullanıp bir kenara atıyoruz. Bu gün Türkiye’den daha soğuk iklimlere sahip olan Hollanda, Danimarka, Almanya, İsveç, İsviçre ve Belçika gibi ülkelerde bisiklet kullanımı çok yaygın. Bu ülkelerdeki bir çok devlet görevlisi ve insanlar işlerine bisikletle gidip geliyorlar.” diye konuştu.

SAKARYA BİSİKLET ŞEHRİ OLMAYA ÇOK UYGUN

Sakarya’nın ovada kurulu bir şehir olması sebebiyle, fazla engebeli arazi olmadığını, bu bakımdan kentin büyük bir kısmında bisikletle ulaşıma uygun olduğunu vurgulayan Serbes, şunları kaydetti: “İklim ve coğrafi özellikler sebebiyle Sakarya bir bisiklet şehri olabilir. Son zamanlardaki ciddi çabalara rağmen Sakarya’da, yaklaşık 150 kilometreye yakın bisiklet yolu bulunuyor. Bu maalesef çok az. Şehir planlamacılarına göre Sakarya’da 500 kilometre bisiklet yolu yapılabilir. Eski yollar yeniden revize edilerek bisiklet yolu eklenebilir. Ayrıca Sakarya ve ilçelerinde yeni yol ve caddelerde mutlaka bisiklet yolu da yer almalıdır. Yerel yönetimlere bu konuda büyük sorumluluk düşüyor. Bisiklet yolları yanında şehrin tamamına yayılan bisiklet istasyonları ve durakları yapılmalı. Hemşerilerimiz bisikletimi nereye koyacağım diye düşünmeden her tarafa bisikletiyle ulaşabilmeli.”

YETKİLİLER ÖRNEK OLMALI

İl idarecilerinin vatandaşa örnek olmak ve teşvik etmek amacıyla hiç olmazsa zaman zaman bisiklet kullanmalarının bisiklete olan ilgili artıracağının altını çizen Serbes, “Başta Hollanda da olmak üzere bazı ülkelerde başbakanlar bile işlerine bisikletle gelip gidiyorlar. Türkiye’de de her şehirde valiler, belediye başkanları ve makam sahibi diğer kamu görevlileri zaman zaman bisiklet kullanırlarsa bu halkada teşvik olur. Sadece belirli günlerde göstermelik değil, bisiklet hem sağlık açısından, hem de kolay ulaşım açısından önemli bir araç olarak görülürse ve teşvik edilirse daha çabuk mesafe alınır.” şeklinde konuştu.

PANDEMİ VE SAĞLIK AÇISINDAN EN İYİ ULAŞIM ARACI

Bisiklet kullanmanın kişi, çevre ve sağlık açısından bir çok yararı olduğunu anlatan Serbes, ayrıca pandemi sürecinde bisikletin en iyi ve güvenilir ulaşım aracı olduğunun altını çizdi. 

Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şubesini ziyaret ederek, talep ve beklentilerini dinledi. Türkiye Emekliler Derneği Sakarya Şubesini ziyaret ederek, talep ve beklentilerini dinledi.

Serbes şu bilgileri verdi: “Bisiklet sürmenin her şeyden önce insan sağlığı için bir çok faydası bulunuyor. Bu bilimsel olarak ta kanıtlandı. Bisiklet hareketsizlikten kaynaklanan bir çok hastalığa yakalanmaktan kurtarıyor. Kolesterol, diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor. Kas gücünü ve esnekliği arttırıyor. Kemik, eklem sağlığına iyi geliyor. Stresi ve depresyonu engelliyor. Ayrıca bu gün yaşadığımız pandemi sürecinde toplu taşımada riskler göz önüne alındığında, bisiklet salgından korunmak için en güvenilir araç olarak ta öne çıkıyor.”

Serbes, araç sürücülerine de çağrıda bulunarak, bisiklet yolu olmayan caddelerde, bisiklet sürücülerine öncelik verilmesi, saygı duyulması ve bisikletinde bir ulaşım aracı olarak görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.