Hendek Büyük Kutsallar Kurbanlık Banner
banner194

Facebook ve Twitter Kapatılacak Mı ?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sosyal medyanın toplumsal kaosa neden olduğunu açıkladı.

Facebook ve Twitter Kapatılacak Mı ?
Devlet sosyal medyayı kontrol altında tutmanın yollarını arıyor. Arap Baharı ayaklanmalarının sosyal medyada organize edildiğini,Güneydoğu’da peş peşe gelen kanlı saldırıların ardından yaşanan etnik ve dini eksenli gerginliklerin de aynı Facebook ve Twitter’da örgütlendiğini düşünen devlet kurumları bunu engellemek için düğmeye bastı.

BAKANLIK ALARMDA
Sosyal medyanın bu tür girişimlerde ‘katalizör’ etkisi yarattığı yönünde hazırlanan raporlar üzerine, Ulaştırma Bakanlığı önlem almak için alarma geçti. Bakanlık, başta Twitter ve Facebook olmak üzere sosyal medyaya, ‘kamu güvenliğinin gerektirdiği ve zorunlu kıldığı’ durumlarda müdahale edilmesini gündemine aldı.

ANLIK ENGELLEME
Düzenlemenin yöntemi üzerinde Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde tartışmalar devam ediyor. Henüz çok ‘ham’ sayılabilecek düzenleme uyarınca güvenlik güçlerinin de uyarısıyla Ulaştırma Bakanlığı, toplumsal çatışma yaratabilecek, kamu güvenliğini tehdit edecek olağanüstü olaylarda, sosyal medyaya müdahale edecek. Erişim, ‘anlık’ ya da ‘saatlik’ engellenecek

‘SANSÜR’ KAYGISI
Ulaştırma Bakanlığı’nın öncülüğünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile ilgili diğer kamu kurumları nezdinde yürütülen çalışmalar, bu yönde atılacak adımın daha önce güvenli internet girişiminde olduğu gibi ‘sansür’ olarak etiketlendirilmemesi için hassas bir dengede götürülüyor. Bu yüzden düzenlemenin son derece net ve tartışmaya yol açmayacak özellikte olması gerektiği üzerinde duruluyor.


Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2013, 11:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bağımlı Görl
Bağımlı Görl - 6 yıl Önce

hayır hayır kapatmayın. tumblr, ask.fm, instagram, google+ veya başka bir sosyal ağ; hiç biri facebook ve twitter'ın yerini tutamaz. olmaz olmaz olmaz olmaz olmaz olmaz olmaz olmaz olmaz olmaz olmaz. kapamayın. valla summertime saddness yaparım he.

SIRADAKİ HABER