Kuşları Koruyacak Enerji Hattı Yatırımı

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. dünyada nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan 4 tür akbabanın aynı anda yaşadığı tek yer olan Dörtdivan’da göçmen kuşların da korunması amacı ile elektrik şebekesini üçgen tertip ve askı izolatörlü olarak tesis ediyor. 

Teknoloji 18.08.2018, 13:15
Kuşları Koruyacak Enerji Hattı Yatırımı

2016 ile 2020 yılları arasında hizmet verdiği 4 ilde toplam, 544 Milyon TL yatırım yapmayı hedefleyen SEDAŞ, yaz boyunca sürdürdüğü yatırım çalışmaları içinde montajını tamamladığı  yeni şebeke yatırımlarını, her ilde devreye alırken, son olarak Bolu İli Dörtdivan İlçesinde Bayramlar, Bucakkınık, Hacetler Mahalleleri ve Çalköy Köroğlu yaylasına giden ekonomik ömrünü doldurmuş orta ve alçak gerilim elektrik dağıtım hatlarını ve elektrik direklerini de yeniliyor.  SEDAŞ OG (Orta Gerilim) hatlarının yol kenarlarına alınması için yatırım çalışmasına da hız veriyor.    

SEDAŞ’TAN ÇEVRECİ YATIRIM 

SEDAŞ Dağıtım Direktörlüğüne bağlı Dağıtım Varlıkları Grup Müdürlüğü bünyesindeki Şebeke Yapım Müdürlüğünce, yapımı sürdürülen yatırım çalışmaları sırasında öncelikle çevre ve iş güvenliği de sağlanıyor. Çevre duyarlılığı ile SEDAŞ, Dünyada nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan 4 tür akbabanın aynı anda yaşadığı tek yer olan Dörtdivan’da bölgenin, göçmen kuşların geçiş güzergahı olması nedeniyle, uygun noktalara beton trafo köşk kabinleri de tesis ediyor. SEDAŞ,  nesli tükenme tehlikesi yaşayan  ve göçmen kuşların da korunması ve  kuş çarpılmalarını önlemek amacı ile elektrik şebekesinin üçgen tertip ve askı izolatörlü olarak yapımını gerçekleştiriyor. Dörtdivan Belediyesi, İlçe Merkezine 5 km uzakta Çavuşlar Mahallesi Kolköse mevkiindeki boş araziye bölgedeki Kızıl Akbaba, Kara Akbaba, Şah Kartal ve Ak Kuyruklu Kartal gibi nesli tükenmeye yüz tutan en yırtıcı kuş türlerinin gözlemlenebileceği bir istasyon kurdu.  

TOPLAM 1 MİLYON 200 BİN TL YATIRIM                   

SEDAŞ Dörtdivan da 1 milyon 200 bin TL’lik yatırım projesi kapsamında, yaptığı elektrik şebekesi ile nesli tükenen kuşların korunmasını,  enerji kesintilerinin ve arızaların önlenerek, en az seviyeye indirilmesini hedefliyor.  SEDAŞ yöneticileri çevre duyarlılığı ile SEDAŞ’ın enerji şebekesi yatırım çalışmalarına destek sağlayan,   Dörtdivan Belediye Başkanı Hasan Uzunoğlu’na ve Belediye Birimlerine teşekkür ediyor. 

SEDAŞ bölgesindeki elektrik dağıtım faaliyetlerini 9 yıldır özel şirket statüsünde ve 4 il de (Sakarya, Kocaeli, Düzce ve Bolu’da) 3,5 milyon nüfus için 24 saat 365 gün esası ile bölgesindeki 1.7 Milyona ulaşan kayıtlı elektrik kullanıcısına kesintisiz enerji sağlamak amacıyla, yatırım çalışmalarını sürdürürken, aynı zamanda sayaç okuma, arıza bakım onarım, genel aydınlatma, kaçak mücadelesi, sayaç arıza, sayaç muayene ve laboratuvar kontrolü ile sayaç değişim çalışmalarını da gerçekleştiriyor.
 
SEDAŞ hakkında 

SEDAŞ, Doğu Marmara’da yer alan Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan yaklaşık 20 bin kilometrekarelik yüz ölçüm üzerinde, toplam 4 il, 45 ilçe, 49 Belediye, 766 köy ve 1344 mahalle'de 1,7 milyon tüketiciye, 3,5 milyon nüfusa 1700 çalışanıyla, 24 saat kesintisiz olarak enerji dağıtım hizmeti vermektedir. Türkiye’nin önde gelen sanayi gruplarından Akkök Holding ile Avrupa’nın en büyük on lider enerji şirketi arasında yer alan CEZ Group’a ait bir kuruluş olan SEDAŞ, elektrik dağıtım faaliyetleri kapsamında, bölgesindeki abonelere kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti vermeyi hedefleyerek, bu kapsamda oluşan arızalara hızla müdahale eder, 7/24 kesintisiz ve güvenilir hizmet vermek üzere elektrik dağıtım şebekesinde gerekli operasyonları gerçekleştirir. Bu faaliyetleri, sayısı 33’e varan dağıtım merkezi ve toplamda 22 Müşteri Hizmetleri Merkezi üzerinden yürüten SEDAŞ’ın, 2017 yılsonu itibarıyla Doğu Marmara’yı kapsayan faaliyet bölgesindeki 4 ilde, dağıtılan toplam elektrik miktarı 9,7 milyar kWh’tir.
Yayınlar ve gazeteciler için bilgi

 

Yorumlar (0)
19
kapalı