Arama - Kurtarma Tatbikatına katıldılar

Türkiye Afet Müdahale Planına istinaden hazırlanan Sakarya Afet Müdahale Planı kapsamında, Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün organize ettiği Bölgesel Saha Uzantılı Masa Başı Tatbikat Programınına katıldı.

Sosyal Hizmetler 14.11.2018, 19:27 14.11.2018, 19:46
Arama - Kurtarma Tatbikatına katıldılar

Eski Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen Arama-Kurtarma Tatbikatında Sakarya AFAD ekipleri ile birlikte; Bartın, Bolu, Düzce, Zonguldak, Kocaeli İl Müdürlüğü ekipleri ve 26 Yerel Düzey Hizmet Grubunda bulunan kamu kurum - kuruluşları, Destek AFAD İl Müdürlükleri ile gönüllülerden oluşan bir grup da yer aldı. 

Programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Garnizon Komutan Vekili P. Alb. Salih Üstündağ, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Vali Yardımcıları Erdoğan Ülker, Mehmet Zeki Koçberber ve Mehmet Fatih Çiçekli, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş, daire müdürleri, Türk  Kızılayı, Trac Sakarya Şubesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da katıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda kamu personelleri ve AFAD gönüllülerinin birçok araç-gereç ile icra ettiği tatbikatta, senaryo gereği meydana gelen deprem sonrası yıkılan binaların bulunduğu alanlara sevk edilen AFAD, UMKE ekipleri, arama köpekleri ile birlikte enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışırken, çıkan yangınlar da itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı. Polis ve Jandarma ekiplerinin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı tatbikatta ayrıca, AFAD ekipleri tarafından binalarda mahsur kalanların kurtarılma ve sağlık ekiplerinin acil müdahale anları da canlandırıldı.

Tatbikat gereğince yemek dağıtımında bulunan Türk Kızılay’ı standına da uğrayan Vali Nayir, sahada bulunan araçların içerisini de gezerek ekipmanlar hakkında da bilgiler aldı.Yapılan tatbikata ilişkin açıklamalarda bulunarak, hem ülkemizin hem de ilimizin afetler açısından kritik bir bölgede olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Dolayısıyla bu tür elzem olan tatbikatlar ile afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası tedbirlerimizin hangi safhada olduğunu anlıyoruz. Afet müdahale planlarımızda ayrıntılı olarak düzenlendiği üzere, 26 hizmet grubunun her birine düşen farklı görevler var. Bugünkü tatbikatta afet öncesi yapılması gereken en önemli işlerimizden birisi, kurumların işbirliği kapasitesini geliştirmek ve afet öncesindeki bilgileri, uygulama noktasında davranış haline getirme anlayışıdır.

Bugün ilimize gelen ekiplerimize de, hoş geldiniz demek istiyorum. Bu tatbikat ilimiz açısından çok büyük bir öneme sahiptir. İnşallah herhangi bir afet yaşamayız, ancak afet yaşandığı durumlarda da, kurumlar arası işbirliğini geliştirecek olan bu tür saha planlarının, saha tatbikatlarının önemli olduğuna inanıyoruz. Göstermiş olduğunuz ilgiye ve desteğe teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak tatbikatın gerçekleştirildiği Eski Atatürk Stadyumunda incelemelerde bulunan Vali Nayir, tatbikatta emeği geçenleri de tebrik ettiğini ifade etti.

 

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 16 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı