Zor Şartlarda Mücadeleye Devam Ediyorlar

​Buz yükünün yıkıcı etkisini onarmak için SEDAŞ ekipleri kar, tipi ve soğuğa aldırmadan  çalışmalarını sürdürüyor. 

Sakarya 01.01.2017, 02:34
Zor Şartlarda Mücadeleye Devam Ediyorlar

SEDAŞ SAHADA MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR

SEDAŞ (Sakarya Elektrik dağıtım A.Ş.) Acil Hizmet Ekipleri, şiddetli kar, tipi ve dondurucu soğuk altında enerjisiz köy guruplarına yeniden enerji verilebilmesi için mücadeleyi son hızıyla sürdürüyor. 

Özellikle Kocaeli, Gebze ve Sakarya da yüksel mevkiilerde Grup köyleri besleyen enerji nakil hatlarında buz zerrecikli yağan ve , iletkenlerin etrafında 10 cm kalınlığında buz kütlesinin oluşması sonucu kilometrelerce uzanan enerji nakil hatlarında özellikle durdurucu direklerin iletkenler üzerindeki buz yükünün ağırlığı, beton, demir ve ağaç direklere ve iletkenlere hasar verirken, abone kablolarını da koparttı. İletkenlerin kopmasına, izalotörlerin kırılması ve bağlantı noktalarından çıkmasına, grup köylerin enerjisiz kalmasına yol açtı. 

Sakarya da Pamukova ve Geyve’nin köylerinde, Kocaeli de Başiskele, Gölcük, Karamürsel, Gebze’nin bazı çevre ve dağ köylerinde, uzun süren elektrik kesintilerine ulaşım için yolların açılmasıyla müdahalede bulunmak için SEDAŞ ekipleri adeta doğa koşuulları ile de mücadele ediyor. Özellikle yolların kapalı olması ve ulaşımın sağlanamaması SEDAŞ ekiplerinin yer yer araziden geçen ve hasar görmüş olan alçak ve yüksek gerilim enerji nakil hatlarına ulaşımını da olumsuz etkilerken, ekipler enerji vermek için arızalara müdahale için koşulları zorluyorlar. 

Dışarıda 5 dakika bile durmanın neredeyse mümkün olmadığı dondurucu soğuk ve şiddetli kar yağışı sırasında da SEDAŞ ekipleri, büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürdü.
Özellikle arazi içinde buz yükünün etkisi ile iletkenlerin bağlı olduğu izolatörlerin yerinden çıkması nedeniyle, direklerin üzerine çıkarak, izolatör değişimi ile montajını yapan ekip elemanları bu çalışmalar sırasında ve  arazide yürüyerek malzeme taşırken,  donma tehlikesi ile de karşılaştılar. 

Yıkılan direkler için malzeme sevkiyatı yapan ve vinç temini ile direklerin çukurlarını açmak üzere kepçe sağlayan ve bazı yerlerde kazma ve kürekle de çalışan SEDAŞ ekipleri zorlu bir çalışma sonucunda enerjisiz köy gruplarına enerji veriyorlar. 

 

Yorumlar (0)
23
kapalı