Telefon dolandırıcılarına dikkat

Son zamanlarda ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “Para/kontör Dolandırıcılığı” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır.

Sakarya 08.12.2015, 22:28 08.12.2015, 22:34

Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. 


Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara; 


.Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, 
.Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, 
.Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,  
.Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,
.Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,   
.İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,
.Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

.Operasyon bitimi parayı iade edecekleri, gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar. 


  DAHA SONRAKİ AŞAMALARDA İSE VERDİKLERİ HESAP NUMARALARINA PARANIZI HAVALE ETMENİZİ YA DA PARA VE ALTINLARINIZI ÇÖP KUTULARI, PARK VEYA SOKAKLARA BIRAKMANIZI İSTEMEKTEDİRLER.


Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler. Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için;


POLİS, JANDARMA, CUMHURİYET SAVCISI VEYA HERHANGİ BİR KAMU PERSONELİ, HİÇBİR ŞEKİLDE VATANDAŞLARIMIZDAN ELDEN ZİYNET EŞYASI, PARA TESLİMİ VEYA HAVALE-EFT YAPILMASINI KATİYEN TALEP ETMEZ. 


Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin. 
Kamuoyuna duyurulur.
Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı