Telef olan 22 büyükbaş hayvanın kesilip satılması konusuna yanıt geldi

Sakarya'da bazı basın organlarında yayınlanan, Erenler İlçesi Yazılı Mahallesinde bir ahırda bulunan 22 adet büyükbaş hayvanın elektrik çarpması sonucu telef olduğu ve bu hayvanların özel bir mezbahada kesildiği, kesilen bu etlerin de piyasaya sunulduğu haberler üzerine konu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce incelenmiştir. 

Sakarya 02.06.2018, 10:10
Telef olan 22 büyükbaş hayvanın kesilip satılması konusuna yanıt geldi

Yapılan incelemede; İlimiz Erenler İlçesi Yazılı Mahallesi’nde bir vatandaşımıza ait bir kısmı kapalı, bir kısmı çelik konstrüksiyon yapıya sahip yarı açık besi işletmesi olduğu tespit edilmiştir. Hafta sonu itibariyle işletmenin yarı açık kısmında bakım onarım çalışmaları yapıldığı esnada, sadece bağlı bulunan hayvanların elektrik akımına maruz kaldığı, telef olan hayvan olmadığı hayvan sahibi tarafından beyan edilmiş, elektriğe maruz kalan hayvanlar serbest veteriner hekim sayesinde izlemeye alınmış ve bu hayvanlardan 3 tanesi durumlarında düzelme eğilimi göstermemeleri nedeniyle 31.05.2018 tarihinde Adapazarı Et Entegre San, ve Tic. Ltd. Şti. Mezbahasına canlı olarak getirilerek resmi veteriner hekim gözetiminde kesimleri yapılmıştır. Diğer hayvanların takibi devam etmektedir.

Söz konusu işletmede hali hazırda 106 adet büyükbaş hayvanın var olduğu, hayvanların sağlık durumlarının iyi olduğu görülmüş, işletmenin var olan kurban kesim kısmında veya başka  kısımlarında canlı ya da ölü kesim yapıldığına dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Ayrıca, yayımlanan haberde kullanılan fotoğraflardaki görüntülerin bahse konu işletmeye ait olmadığı anlaşılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

Yorumlar (0)