Son durumu açıkladı

Son yağışlar sonrası Sapanca Gölü’ndeki son durumu açıklayan Başkan Toçoğlu, “Son yağışların ardından göldeki seviye 31,87 metreye ulaştı.

Sakarya 06.01.2016, 10:21 06.01.2016, 10:24
Son durumu açıkladı

 Toçoğlu Sapanca Gölü’ndeki son durumu açıkladı;

Göl’de Maksimum Seviyeye Çok Yakınız
Gölün maksimum seviyesinin 32,20 metre olduğunu düşünürsek; şükürler olsun çok iyi bir seviyede olduğumuzu ifade edebiliriz” dedi. Toçoğlu ayrıca gölü koruma amaçlı yatırımların toplam maliyetinin 100 milyon lira olduğunu da ifade etti.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yoğun kar yağışı sonrası Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Time lapse yöntemi ile göldeki 48 saatin kameralara yansıdığı video gösterimini sosyal medyada takipçileri ile paylaşan Başkan Toçoğlu, yoğun kar yağışı sonrası göldeki seviyenin 31,87 metreye ulaştığını açıkladı. Toçoğlu göldeki maksimum seviyenin 32,20 metre olduğunu da hatırlattı.

Bereketli Bir Mevsim
Başkan Zeki Toçoğlu’nun ifadeleri şu şekilde; “Son yağışların ardından göldeki seviye 31,87 metreye ulaştı. Gölün maksimum seviyesinin 32,20 metre olduğunu düşünürsek; çok iyi bir seviyede olduğumuzu ifade edebiliriz. 2 yıl önce yaşadığımız kuraklıklar göldeki su seviyesini ciddi manada düşürmüş, göl tehlikeli kot seviyesine yaklaşmıştı. Geçen yıl oldukça bereketli bir mevsim geçirdik. Hamdolsun göldeki seviye maksimum seviyeye dayandı.”

Su’yu Korumak Ahlaki Görevimiz
“Böylece 4 yıl aradan sonra Çark Deresi’nin kapaklarını açtık. Suyumuzun dereye tahliyesini gerçekleştirdik. Bu yıl da henüz sezonun başında verimli bir kar yağışı aldık. Göldeki iyi haberlere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bir yandan Dünya’nın en içilebilir suyuna sahip olan gölümüzü koruyor. Diğer yandan alternatif su kaynakları üzerinde projeler geliştiriyoruz. Gölün etrafını kuzey ve güney kuşaklama kolektörüyle çevirdik. Bizim için su’yu korumak ahlaki ve vicdani bir sorumluluk.”

Su Kalitesi Anlık Takip Ediliyor
“Göldeki su kalitesini anlık takip ediyoruz. Dediğimiz gibi; su’yun yarınları güvencemiz altında. Gölü koruma amaçlı yapılan yatırımların toplam maliyeti ise 100 milyon liradır. Yeni barajlar, tesisler ve kaynaklarla Sakarya’nın içmesuyu Büyükşehir’le güvence altında.”

Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı