Hendek Büyük Kutsallar Kurbanlık Banner
banner194

Soba Zehirlenmeleri

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Alemdar kış aylarına girilmesi nedeni ile yaptığı açıklamada , Sobadan sızan Karbon monoksit gazından dolayı maalesef her yıl yüzlerce kurban veriyoruz.

Soba Zehirlenmeleri

 
Sobadan sızan Karbon monoksit gazından dolayı maalesef her yıl yüzlerce kurban veriyoruz. Karbon monoksit kokusuz, renksiz, tatsız bir gazdır ve özellikle uykudayken fark edilmesi oldukça güçtür. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Oysa bilinçli kullanım ile bu engellenebilir. Sağlıklı bir soba kurulumu için 13-18 cm çapları arasında hava çekimine uygun bir bacaya ihtiyacımız var. Sobayı duvardan 15-20 cm uzaklıkta en fazla iki dirsek kullanarak kurmalıyız. Boruları sobanın gaz çıkışının üzerine gelecek şekilde monte etmeliyiz. Kömürü sobanın yarısına kadar koymalı ve üstten yakmalıyız. Yatarken asla sobaya yakıt eklemesi yapmamalıyız. Baca temizliği çok önemli, yılda en az iki kez mutlaka yaptırmalıyız. Gaza mağruz kaldığınızda başınız döner, mideniz bulanır ve hareketleriniz yavaşlar. Bu durumda hemen rahat nefes alacak bir yere gitmeli, ortamı havalandırmalı ve 112'yi aramalısınız" diyerek uyarıda bulundu.

Ayrıca Uzm. Dr. Alemdar "Karbon monoksit zehirlenmesinin, mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerektiği ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı, ücretsiz aranabilen 114 Zehir Danışma Merkezinin telefon numarası aranılarak zehirlenmelerle ilgili yapılacak ilk yardım hakkında gerekli bilgi edinebileceği bilinmelidir ve vatandaşlarımızın alacağı tedbirlerin zehirlenmelerin önüne geçebilecek en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır. Unutmayın! Soba değil, ihmal öldürür." diyerek sözlerini bitirdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER