SASKİ’den Sapanca’da Büyük Temizlik

ASKİ’den Sapanca’da Büyük Temizlik Sapanca Gölü’nde kapsamlı bir temizlik çalışması başlattıklarını belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Yaklaşık 50 kişilik bir ekiple, bir hafta boyunca Sapanca Gölü kıyılarını temizleyeceğiz.

Sakarya 10.01.2014, 10:44 10.01.2014, 12:17
SASKİ’den Sapanca’da Büyük Temizlik
Çalışma kapsamında ayrıca gölü besleyen derelerde de iş makineleriyle temizlik çalışması yapıyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Sapanca Gölü’nü temizlemek için büyük bir çalışma başlattı. Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ ekiplerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik ekip, gölün Sakarya sınırlarındaki tüm kıyılarını elden geçirecek. İlk olarak güney bölgesinde başlayan çalışma kapsamında ayrıca Sapanca Gölü’nü besleyen derelerde de temizlik yapılıyor.

Atık sular için 70 Milyon TL’lik yatırım

Sapanca Gölü’nün sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılması için önemli projeler gerçekleştirdiklerini ve bu yönde çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Sakarya’nın göz bebeği Sapanca Gölü’nü korumak için SASKİ olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bugüne kadar güney ve kuzey bölgesinde inşa ettiğimiz kollektörlerle her türlü evsel atık suyu toplayarak Karaman Atıksu Artıma Tesislerinde arıtıyoruz. Bu kapsamda toplam 33 kilometre uzunluğunda kollektör, 200 kilometre kanalizasyon şebekesi inşa ettik. Bu yatırımlarımızın toplam maliyeti 70 milyon TL’dir” diye konuştu.

Gölü korumak havzayı korumakla başlar

Sapanca Gölü’nü en sağlıklı şekilde korumak için tüm havzanın korunması gerektiğinin altını çizen Rüstem Keleş, “Sapanca Gölü’nü en iyi şekilde korumak için göle ulaşan dereleri ve havzayı da mutlaka korumak gerekiyor. Bu nedenle SASKİ olarak her yıl periyodik olarak derelerde temizlik çalışması yapıyoruz. Bu çalışmaların dışında havzada bulunan sanayi kuruluşlarını sürekli olarak denetliyoruz. Teknik ekiplerimiz havza sınırlarında sürekli denetim ve kontroller yapmakta. Mevzuata aykırı her türlü eylemi derhal yasal girişimleri başlatmaktadır” şeklinde konuştu.

Sorumluluk herkesin Sapanca Gölü’nün kıyılarında gerçekleştirilen temizlik çalışmasına da değinen Rüstem Keleş, “Büyükşehir Belediyemizden ve SASKİ’den oluşturduğumuz bir ekip bir hafta boyunca göl kıyısındaki atıkları toplayacak. Gölün kıyılarını tamamen katı atıklardan temizlemiş olacağız. Ayrıca bu çalışma kapsamında derelerde de temizlik çalışması yapıyoruz” dedi. Rüstem Keleş, Sapanca Gölü’nü ve havzasını koruyabilmek için herkese sorumluluk düştüğünü belirterek, “Katı atıkların gelişi güzel atılmaması gerekiyor. Vatandaşlarımızın çevre kirliği konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.Yorumlar (0)
27
parçalı bulutlu