banner194

Sakarya'da TÜBİTAK inovasyon yarışmalarına davet

Girişimcilik ve yenilikçilik konularına yönelik farkındalığı artırmayı amaçlayan "Lise Öğrencileri Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmasına her düzeyde lise öğrencisi başvuru yapabilecek.

Sakarya'da TÜBİTAK inovasyon yarışmalarına davet
 Uğur Soy’dan TÜBİTAK inovasyon yarışmasına çağrı
 
Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Soy, TÜBİTAK'ın bu yıl ilk kez düzenlediği lise ve üniversite öğrencilerine yönelik inovasyon yarışmasına çağrıda bulundu.
 
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’ın lise ve üniversite öğrencilerinin yenilikçi fikirlerini hayata geçirmeleri için düzenlediği Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’na başvurular başladı. Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması'na başvurular 12 Nisan'da, Lise Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması'nda ise başvurular 19 Nisan'da sona erecek.
 
TÜBİTAK, Üniversite ve Avrupa Birliği destekli birçok bilimsel ve sosyal projede görev alan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Soy, Sakarya Üniversitesi öğrencileri ile Sakarya ilindeki lise öğrencilerini ödüllü yarışmaya katılmaları konusunda çağrıda bulundu. Yarışma hakkında detayları paylaşan Soy, “Sakarya ilimizden birçok öğrencinin bu yarışmaya katılmasını arzuluyorum. Artık bilgi ve teknolojiyi satın alan değil, üreten toplum olmalıyız. Öğrencilerimizi bu tür proje, yarışma ve etkinliklerde desteklemeli, motive etmeliyiz. Türkiye’nin geleceği açısından bu tür organizasyonları çok önemsiyorum.” dedi.
 
İnovasyon yarışmasında, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü arttırmak için bilimsel bilginin ticari değere dönüşmesine, gençlerin kariyer hedefleri oluşturmalarına ve böylece bilinçli ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor. Yarışmada ayrıca girişimcilik fırsatlarını değerlendirmek isteyen öğrencilere, "öğrenme ve uygulama" deneyimi sunma, etkin çalışabilen ve küresel entegrasyon sürecini başarıyla yönetebilecek yeni işletmeler kazandırma fırsatları sunuluyor.
 
Üniversiteliler iki kategoride iş fikri sunabilecek


"Üniversite Düzeyi Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması", genel ve teknoloji olmak üzere iki kategoride TÜBİTAK’a yenilikçi iş fikri sunabilecek. Genel kategoride TÜBİTAK'a tüm sektörlerden yenilikçi uygulamalarla başvuracak. Teknoloji kategorisinde ise yarışmacılar, teknoloji tabanlı yenilikçi iş fikirleri ile başvuru yapabilecek. Yarışmaya, açık öğretim fakülteleri de dahil olmak üzere üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri başvuru yapabilecek ve başvurular, bireysel olarak veya en fazla 3 kişiden oluşan gruplar halinde olacak. Yarışmada birinci aşamayı geçip iş planı hazırlama seminerine katılmaya hak kazanan tüm kişi/gruplar, 1.000 lira ile ödüllendirilecek. Genel ve teknoloji kategorilerinde dereceye girenler ayrı ayrı ödüllendirilecek. Birincilik ödülü 10.000 lira, ikincilik ödülü 7.500 lira, üçüncülük ödülü ise 5.000 lira olacak.
 
Lise öğrencilerine toplam 90 bin lira ödül verilecek


Girişimcilik ve yenilikçilik konularına yönelik farkındalığı artırmayı amaçlayan "Lise Öğrencileri Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışmasına her düzeyde lise öğrencisi başvuru yapabilecek. Öğrenciler çevre, sağlık, ulaşım, enerji, gıda ve turizm alanları arasından en çok üç alan için başvuruda bulunabilecek. Başvurular, elektronik ortamda alınacak. Jüriler tarafından belgeler üzerinden yapılan değerlendirme sonucu belirlenen projeler, TÜBİTAK tarafından tayin edilecek alanda sergilenecek.
 
Birinciye 3000 lira nakit ödül


Yarışmada 6 ayrı alanda 2’şer birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü verilecek. Birinci olan lise öğrencileri 3.000 lira, ikinci olanlar 2.500 lira, üçüncü olanlar ise 2.000 lira ödül alacak. Sergi sırasında ziyaretçiler tarafından yapılan sanal yatırım sonucunda en fazla yatırım toplayan üç proje de tematik alanlar için belirlenen tutarda ödüllendirilecek. Ayrıca, öğrencilere danışmanlık eden öğretmenlere de projenin derecesine göre 1.000, 1.250 ve 1.500 lira ödül verilecek.
 
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2013, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER