Sakarya'da Fahrettin Paşa’ya Saygıyla

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri Ocak ayı programı kapsamında 14 Ocak Pazartesi ve 15 Ocak Salı günü "Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa" oyunu Sakaryalı sanatseverlerle buluşuyor.

Sakarya 08.01.2013, 12:19 08.01.2013, 13:22
Sakarya'da  Fahrettin Paşa’ya Saygıyla
Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri Ocak ayı programı kapsamında 14 Ocak Pazartesi ve 15 Ocak Salı günü "Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa" oyunu Sakaryalı sanatseverlerle buluşuyor. “Kumandan”, Birinci Dünya Savaşı sırasında Medine-i Münevvere’yi düşmana teslim etmemek için verdiği mücadele ile destanlaşan Fahrettin Paşa'nın hikâyesini anlatıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Kültür Sanat Etkinlikleri Ocak ayı programı, tiyatro gösterimi ile başlıyor. İsmail Bilgin'in "Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa" isimli kitabından uyarlanan "Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa" isimli oyun 14 Ocak Pazartesi ve 15 Ocak Salı günü saat 19.00’da AKM’de sanatseverlerle buluşacak. Bilet satışları başladı. Biletler, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’ndan temin edilebilir.

Medine Müdafii
Medine Kumandanı Fahrettin Paşa, 1917 yılında yaptığı şanlı Hicaz savunmasıyla adını tarihe yazdırdı. Paşa, Mondros Mütarekesine karşı çıkarak Peygamber toprağını teslim etmedi. Bir yandan düşmana bir yandan da açlığa, susuzluğa, amansız sıcağa ve kısıtlı imkânlara karşı mücadele etti. 3 yıla yakın süren müdafaası sırasında birliklerinin dünya ile irtibatı kesildi. Ama askerleriyle günlerce çekirge yiyerek karnını doyurdu. Kahramanlığından dolayı "Çöl Kaplanı" olarak anılan paşa, Peygamberimize duyduğu sevgi yüzünden tutuklanıp İngilizlere teslim edildi ve sürgüne yollandı.

Oyunun Konusu
Yusuf Akçay’ın senaryolaştırdığı, yönetmenliğini ise Kenan Korkmaz’ın üstlendiği oyunun konusu ise şöyle: “Birinci Dünya Savaşı'nda sayısız cephede mücadele veren Osmanlı'nın bu topraklardan çekilişi, çok sayıda hüzünlü hatırayı barındırmaktadır. Bunlardan biri de Hicaz cephesinde mücadele veren Fahrettin Paşa'nın Medine müdafaasıdır. Medine'yi savunmak için görevlendirilen Fahrettin Paşa'nın bu hengâme içerisinde şehri teslim etmemek için gösterdiği büyük gayret, sadece bir kumandanın değil, sıradan bir insanın bile tahammül etmekte zorlanacağı sonuçlar doğurmuştur. Dünya ile irtibatı kesilen bir ordunun kızgın kumlarda verdiği mücadele, sadece düşmana karşı değil, aynı zamanda açlığa, susuzluğa ve amansız sıcağa karşı verilmiş bir mücadeledir.

İman ve Aksiyonun Neferi
Karnını doyurmak için günlerce çekirge yemek zorunda kalan Mehmetçiğin bu hazin hikâyesi, Fahrettin Paşa'nın nezdinde, tarihimizin altın sayfalarından birini oluşturmuştur. Fahrettin Paşa'nın bütün bu zaafiyetlere karşı gösterdiği direnç, Medine'yi teslim etmek zorunda bırakılmasına engel olamamıştır. Üç kıtada at koşturan bir ordunun kumandanı, iş peygamber toprağını teslim etmeye gelince, bütün askeri teamülleri bir yana bırakmış ve Medine çöllerinde iman ve aksiyonun tek neferi olarak kalmıştır. Öyle ki onun, şehrin kutsiyeti ile kurduğu bu duygusal rabıta, kendi askerlerince tutuklanmasına ve yaka paça İngilizlere teslim edilmesine neden olacaktır.”

Yorumlar (0)
20
açık