Hendek Büyük Kutsallar Kurbanlık Banner
banner194

Sakarya Valiliği Tarafından Damacana Su Açıklaması yapıldı

Sağlık Bakanlığınca açıklanan su damacanalarında sağlığa zararlı su satan firmalar ile ilgili olarak ilimizde yayınlanan basın organlarında yer alan haberler üzerine Valiliğimizce aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Sakarya Valiliği Tarafından Damacana Su Açıklaması yapıldı

  

Sağlık Bakanlığınca açıklanan su damacanalarında sağlığa zararlı su satan firmalar ile ilgili olarak ilimizde yayınlanan basın organlarında yer alan haberler üzerine Valiliğimizce aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.
 
Sağlık Bakanlığı tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğüne iletilen talimat ile İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren su işletmeleri tarafından üretimi ve dolumu yapılan 19 litrelik damacana sularından örnek alınarak, gerekli analizleri yapılmak üzere İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hıfzıssıhha Laboratuvarına gönderilmesi talimatı verilmiştir.
 
Bu doğrultuda; İlimizde faaliyet gösteren su işletmelerinden 27-28 Temmuz 2012 tarihlerinde usulüne uygun şekilde üretim noktalarından (imlahane) alınan 19 litrelik damacana sular aynı günler içinde İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hıfzıssıhha Laboratuarına gönderilmiştir.
 
30 Temmuz 2012 tarihinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından yapılan bir çağrı ile İlimiz ve tüm illerin Halk Sağlığı Müdür Yardımcıları ve Çevre ve Çalışan Sağlığı Birim Sorumluları Ankara’da yapılacak olan bir eğitim ve değerlendirme toplantısına çağrılmışlardır.  02-03 Ağustos 2012 tarihlerinde Ankara’da Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen toplantılarda tüm illerden gelen analiz sonuçları değerlendirilmiştir.
İlimizde faaliyet gösteren su işletmeleri tarafından üretimi yapılan 19 litrelik damacana su örneklerine ait analiz sonuçları, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hıfzıssıhha Laboratuarı Müdürlüğü tarafından elektronik ileti yoluyla Sakarya Halk Sağlığı Müdürlüğüne ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Çevre Sağlığı Daire Başkanlığına gönderilmiştir.
02-03 Ağustos 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısının sonuç raporu 03 Ağustos 2012 Cuma günü öğleden sonra Sağlık Bakanlığımıza sunulmuştur. Aynı gün Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan basın açıklaması ile Türkiye genelinde 19 litrelik damacana su üretimi yapan ve analiz sonuçları “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” hükümlerine uygun olmayan su işletmelerinin isimleri açıklanmıştır.
İlimizde faaliyet gösteren ve analiz sonuçları “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” hükümlerine uygun olmadığı ifade edilen; Buzdağı, EDK Lara, Hazar Vox Nida, Hünkar, Kardelen ve Revan adı altında 19 litrelik damacana su üretimi yapan su işletmeleri, 03 Ağustos 2012 Cuma günü akşam saatlerinde, Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri tarafından üretim yerlerinde (imla hane) ziyaret edilmek suretiyle konu ve süreç hakkında (kontrol analiz sonuçları olumlu çıkana kadar geçici olarak damacana su üretiminin yapılmaması gerektiği yönünde) bilgilendirilmiş ve uyarılmışlardır.
Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 04 Ağustos 2012 Cumartesi günü Buzdağı ve Kardelen adlı su işletmelerinden kontrol numunesi alınarak Hıfzıssıhha Laboratuvarlarına gönderilmiştir. Bazı işletmelerden (EDK Lara, Hazar Vox Nida, Hünkar) kendi talepleri doğrultusunda 06 Ağustos 2012 tarihinde kontrol örneği alınmıştır. Bir adet işletmemiz ise (Revan) henüz kontrol numunesi gönderme talebimize olumlu cevap vermemiştir.
Halen kontrol analiz sonuçları beklenmektedir. Kontrol analiz sonuçları uygun çıkacak olan su işletmeleri damacana su üretimine devam edebileceklerdir.
Ülkemiz genelinde yürütülmekte olan bu çalışmada sadece 19 litrelik damacana sular değerlendirilmeye alınmış olup tek kullanımlık pet formlar ile ilgili herhangi bir çalışma yapılamamıştır.
Kamuoyuna duyurulur.
 
 
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2012, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER