Sakarya kent meydanında tek yürek oldu

Hezimete uğrayan darbe kalkışmasına Türkiye genelinde en güçlü tepkilerden birini Sakarya halkı verdi. Kent Meydanı’nda buluşan binlerce Sakaryalı darbe girişimine lanet okudu.

Sakarya 16.07.2016, 13:36 16.07.2016, 14:03

Sakarya Darbecilere Demokrasi Dersi Verdi

Hezimete uğrayan darbe kalkışmasına Türkiye genelinde en güçlü tepkilerden birini Sakarya halkı verdi. Kent Meydanı’nda buluşan binlerce Sakaryalı darbe girişimine lanet okudu. Başkan Toçoğlu, “Tepeden inme ve çökme devri bitti. Artık şapkayı alıp gidenler yok. Dimdik duran Tayyip Erdoğanlar ve onları destekleyen milyonlar var. Bundan sonra gereken ne varsa yapılacaktır” derken; Vali Coş, “Milletimizin engin feraseti, basireti, cesaret ve kahramanlığı sayesinde demokrasimiz ve devletimize sahip çıktık. Uyanık olacağız. Dikkatli olacağız” ifadelerini kullandı.
 

Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) mensup Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir grup askerin darbe kalkışmasına en güçlü tepkilerden biri Sakarya’da verildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın ülkenin darbe kalkışması ile karşı karşıya kaldığını açıklamasının ardından sokaklara dökülen Sakarya halkı, demokrasi ve özgürlüklere sahip çıktı. Gece saatlerinde Kent Meydanı’nda toplanan ve darbe girişimine lanet okuyan vatandaşlar, ardından Valilik’te bir araya geldi. Verdikleri demokrasi dersi ile Valilik’te konuşlanan darbeci askerleri bölgeden uzaklaştıran Sakaryalılar, daha sonra nöbete Kent Meydanı’nda devam etti. Meydan’da sabaha kadar nöbet tutan vatandaşlar bu kez gerçekleştirilen mitingde darbe girişimine büyük tepki gösterdi. Binlerce Sakaryalı darbe girişimine lanet okudu.

Tek Ses Tek Yürek

Kent Meydanı’ndaki mitinge Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, AK Parti Sakarya eski Milletvekili Ali İnci, ilçe belediye başkanları, AK Parti ilçe başkanları, STK temsilcileri, CHP ve MHP parti mensupları, il müdürleri, daire başkanları, şube müdürleri, muhtarlar ve binlerce Sakaryalı katıldı. Programın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu yaptı.

Ebediyen Yenildiler

Toçoğlu, “Akşamdan beri Sakarya Demokrasi Meydanı’nda büyük bir imtihan verdik. Allah’ın izniyle bundan sonra kimsenin aklına bir daha darbe yapmak gelmeyecek. Bu alçakların ayaklanmasını siz bastırdınız. Eğer siz sokaklara, meydanlara dökülmeseydiniz; onlar başarılı olabilirlerdi. Ama sizin sabrınız, metanetiniz ve cesaretiniz bu alçaklara geri adım attırdı ve ebediyen yenildiler. Sizin vergilerinizle maaş alanlar, ülkeyi korumak saikiyle emanet ettiğiniz silahları size doğrulttular. Birçok kardeşimizi yaraladılar ve şehit ettiler. Bundan sonra gereken ne varsa yapılacaktır. Bu işin şakası yok” diye konuştu.

Bileğimizi Kimse Bükemeyecek

Birlik ve beraberlik vurgusunu da yineleyen Başkan Toçoğlu, “Yasalara, hukuka, demokrasiye inanarak, metanetimizi koruyarak bir darbeyi önledik. Sayın Valimize Cenabı Allah bu alçakların burunlarını iki kez sürtmeyi nasip etti. Hepimize nasip etsin inşallah. Biz bir ve beraber olduğumuz sürece, bizim bileğimizi kimse bükemez. Bugün burada her partiden arkadaşımız var. Sakarya’daki tüm sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri burada. Bu şu anlama geliyor; tepeden inme ve çökme devri bitti. Şapkayı alıp gidenler yok. Dimdik duran Tayyip Erdoğanlar ve onları destekleyen milyonlar var. Akşamdan beri çok emek verdiniz. Beraberce bu darbeye direndik. Hepiniz haklarınızı helal edin. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

50 Kat Daha Güçlüyüz

İl Başkanı Fevzi Kılıç, “Bu aziz milletin paralarıyla, vergileriyle alınan silah ve uçakları Kandil’in üzerinde değil de; Ankara’nın üzerinden geçiren bir gün mutlaka hesabını vereceklerdir. Türkiye inanın 2 gün evvelki gücünden şuan 50 kat daha güçlü. Bir daha böyle bir şey inşallah yaşanmayacak. Böyle ülkesini, milletini, vatanını seven sizin gibi insanlar oldukça Allah’ın izniyle hiçbir zaman sırtımız yere gelmeyecek. Allah hepinizden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Ayrım Gözetmeksizin Mücadele

Eski Milletvekili Ali İnci, “Dün akşam derhal Valilik’e gittim. Burada bayan arkadaşlarımız ‘Başkanım biz bayanız biz önce girelim’ dediler. Beraberce mücadelemizi verdik. O bayan arkadaşlarımızdan 8 tanesi hastanede vurulmuş olarak yatıyorlar şuanda. Birlikteydik. Bu darbeciler şuan kodesteler. Ben Sayın Valimize çok teşekkür etmek istorum. Demokrasiye devam. Tayyip Erdoğan’ın yanında olmaya devam edeceğiz. O dik duracak, biz onu dik tutmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.Cesaret ve Kahramanlık Galip Geldi

Mitingde son olarak sözü Vali Hüseyin Avni Coş aldı. Vali Coş ise binlerce Sakaryalıya şu mesajları verdi; “Dün geceyi hepimiz yaşadık. Fethullahçı Terör Örgütüne mensup olup, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine yuvalanmış bir grup hain, emir-komuta zincirinin dışına çıkarak, askerlik yeminini çiğneyerek, vatana, demokrasiye, millete, hukuka suikasta kalkıştı. Ama sizin gibi, sizler gibi, milletimizin engin feraseti, basireti, cesaret ve kahramanlığı sayesinde demokrasimiz ve devletimize sahip çıktık. Sizler sayesinde. Sizlere teşekkür ediyoruz.”Türk Askeri Milletine Silah Çeker Mi?

“O kadar gözleri dönmüş ki, askerlik yemininde amirlere itaat yok mu? Bunlar yeminlerine, vatanlarına, kanunlara ihanet ettiler. Sizlerin kahramanlığı sayesinde bu tehlikeyi şimdilik bertaraf ettik. Ama tehlike bitmiş değil. Bunlar 17 Aralık’ta da darbeye kalkıştılar. Başaramadılar. Bir hafta sonra, 25 Aralık’ta yeniden darbe girişiminde bulundular. Yine başaramadılar. Bir ay sonra MİT tırlarına komploya kalkışmadılar mı? Bunlar yine umulmadık zamanda devreye girebilir. Uyanık olacağız. Dikkatli olacağız. Türk askeri milletine silah çeker mi? Türk askeri kadına, kıza silah çeker mi? Bu hainler dün 14 vatandaşımızı yaraladılar. Bunların hepsinin hesabı sorulacak. Kanunlar çerçevesinde mücadele verilecek.”


 
Yorumlar (0)