“Sakarya ilimizde kayıtlı 35.000 engelli vatandaşımız bulunuyor”

CHP Serdivan Belediye Başkan A.Adayı, İnşaat Mühendisi Atilla Albuyur, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, Sakarya Ortopedik Engelliler Derneği ve Sakatlar Derneği’ni ziyaret etti.

Sakarya 11.12.2013, 10:10 11.12.2013, 11:15
“Sakarya ilimizde kayıtlı 35.000 engelli vatandaşımız bulunuyor”


Engelli bireyler için üretecekleri projeler hakkında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle partisinin Kadın Kolları Başkanı Deniz Çakır, İlçe eski Başkanı ve eski Belediye başkan adayı Dursun Yedekçi ve Meclis üyesi adayı Sebahattin Bayhan ile birlikte gerçekleştiği ziyarette, Sakarya Ortopedik Engelliler Derneği ve Sakatlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda Sakarya İl İstihdam Kurulu üyesi Sadetti Yılmaz ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aykut Sarıkaya ile görüşen CHP Serdivan Belediye Başkan A. Adayı Atilla Albuyur, engellilerin yılda bir kez değil her gün hatırlanması gerektiğini söyledi. Serdivan’da engelli bireyler için üretecekleri projeler için dernekten yardım isteyen CHP Serdivan Belediye Başkan A. Adayı Atilla Albuyur, Avrupa Birliği ülkelerindeki ve ülkemizdeki Engelli bireylere yönelik üretilen projeleri incelediklerini ve uygulanabilir projeleri medya ile paylaşmadan önce dernek yöneticilerine ve üyelerine sunacaklarını ifade etti.

Tek istekleri eşit yurttaşlık haklarına kavuşmak Sakarya Ortopedik Engelliler Derneği ve Sakatlar Derneği Başkanı Sadetti Yılmaz ile Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İl Temsilcisi Selim Özen’in AB fonlarından kendi çabaları ile aldıkları destekler ile Sakarya'daki engelli vatandaşlar için önemli işler yaptıklarını hatırlatan CHP Serdivan Belediye Başkan A. Adayı Atilla Albuyur, “Sakarya Ortopedik Engelliler Derneği ve Sakatlar Derneği, Türkiye'de bir çok ilke imza attıklarını gördük. Onların biraz ellerinden tutun olsa, bürokratik işlemlerde devlet yanlarında olsa çok daha fazlasını yapabilecek durumdadır. Bugün kurumsal bir çok firmanın almayı denediği ama prosedürleri yerine getirmediği ve organize edemediği bir çok aşamayı Engelli derneğimiz kendi gayretleri ile aşmış ve AB fonlarından Marmara Kalkınma ajansı marifeti ile yardım alabilmişler. İstedikleri ise; Anayasanın 10. maddesindeki "eşit yurttaşlık haklarına kavuşmak" devletin ve yerel yönetimlerin kendileri için yaptıkları küçük şeyleri lütuf olarak göstermelerine alınıyorlar ve bizde 76 milyon Türk vatandaşı gibi Anayasada eşit haklara sahibiz, bize lütuf diye sunulanlar aslında bize sunulan eksik hizmetlerin sadece küçük bir bölümü ancak ne yazık ki doğal haklarımızı alabilmek için bile savaşmak zorunda kalıyoruz. Bizde fikir ve sanat üretebilir, hobilerimiz olabilir ve el becerilerimiz ile para kazanabiliriz, bizde ekolojik tarım yapabilir, besicilik yapabilir ve kendimize ait küçük atölyeler kurabiliriz. Yerel yöneticilerden bizim için proje üretmelerini ve eşit yurttaşlık haklarımızın teslim edilmesini istiyorlar”


Yorumlar (0)
27
parçalı bulutlu