Sakarya Ekonomi ve İl Değerlendirme toplantısı düzenlendi...

Üniversitelerimiz, Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan Sakarya Sinerji Grubu ile “İl Ekonomik Toplantısı”nı gerçekleştiren Vali İrfan Balkanlıoğlu, ilimizdeki son gelişmelerin ele alındığı “İl Değerlendirme Toplantısı”na da başkanlık etti.

Sakarya 11.10.2018, 10:11 11.10.2018, 11:25
Sakarya Ekonomi ve İl Değerlendirme toplantısı düzenlendi...

İl Ekonomi ve İl Değerlendirme Toplantıları Vali Balkanlıoğlu Başkanlığında Gerçekleştirildi

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, daire müdürleri, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Günay Güneş, STK temsilcileri ve iş adamları ile bir araya gelen Vali Balkanlıoğlu, ilimizin her alanda kalkınması adına çaba sarf eden, üretim, istihdam ve ihracata katkı sunan tüm paydaşlar ile birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Dünya genelinde dönemsel anlamda krizlerin her zaman var olduğunu ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Geçmişte de benzeri sıkıntılar yaşadık, ama bir şekilde atlatmak için yine çıkar yol bulduk. Bir dönem dünyada kriz varken, Türkiye’de de bu yönde beklentiler olmasına rağmen, özellikle ihracata yönelen iş adamlarımızın da gayretleri sayesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın deyimiyle teğet bile geçmediğini gördük. Amerika'da Mortgage krizi denilen ve Avrupa’da işsizliğin çoğaldığı bir dönemde, Hollanda, İspanya ve İtalya gibi ülkeler çok zor durumda kaldı. Bu kriz döneminde iç piyasada talep daralması karşısında iş adamlarımız ürünlerini Afrika, Pasifik ülkeleri dâhil her yere pazarlayınca, ihracatımız 25-30’dan 160 milyar dolarlara kadar yükseldi ve bu hamle birçok şeyi düzlüğe çıkardı.

Bilindiği üzere her şeyin temelinde insan ihtiyacının sınırsız ama kaynakların sınırlı olması durumu yatar. Ürettiğiniz kadar tüketmezseniz, güç ve israfa, sefahate dalarsanız, bir yerden borca girerek açık verirsiniz. Herkes ayağını yorganına göre planlı, hesaplı ve maliyet muhasebesini yaparak uzatmalı. Bu durum kamu dâhil, aile bütçesinden, mikroekonomiye kadar her yerde böyle. Yani insanlar biraz da hesapsız, kitapsız işlere daldıklarından dolayı krizlere davetiye çıkartıyorlar. Bu krizlerden hasarsız çıkmak, üretimi arttırmak, kaliteli üretim yapmak, maliyetleri düşürmek, ithal ettiğimiz birçok ürünün Türkiye’de yapılabilirliğini sağlamakla mümkündür.

Bir zamanlar ithal edilen bir ürün burada üretilmiş, iş büyütülmüş ve bugün ilimiz ile yurt dışı dahil üç bin işçi çalıştırır duruma gelen bir fabrika var. İthal ettiğimiz birçok ürünü keşfederek, daha kalitelisini yapacak insanlara emanet ettiğimizde, her şey daha güzel oluyor. İthal ikame denilen yeni bir patentle yeni üretim yapmak, çok daha önem arz ediyor.

Avrupa Birliği projeleriyle ilgili bir şeyler oluyor gibi görünse de, ortada bir ilerleme, gelişme, elde edilmiş bir şey yok. Her şey bizim gayretimizle olacak İnşallah. Tabi kamu alanı da bu konudan bayağı ders çıkardı, birçok israfın, gereksiz yatırımların önüne geçilmesi için tedbirler alınıyor. İlimizin kalkınması adına çaba sarf edenleri kutluyorum. Yine sizler sayesinde İnşallah bu krizlerden, sıkıntılardan refaha çıkacağımıza inanıyorum. Yeni üretim teknikleri, kaliteli üretim ile ihracat sayesinde geleceğe güvenle bakacağımızı temenni ediyorum. Sizler nasıl ekonomimizin canlanması için uğraş veriyorsanız, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlığımızın da sizlere destek olmamız gerektiğine dair her alanda talimatları da var. Bu önemli toplantıya katılım ve katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Balkanlıoğlu daha sonra Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısı”nda, Kaymakamlar ve kurum müdürleri ile de bir araya geldi.
Ekonomik eylem planları ile güvenlikten asayişe, eğitimden istihdama, tarım-hayvancılıktan kültür-turizme kadar, ilimizin gelişmesi ve kalkınması adına yapılan çalışmaların ele alındığı toplantıda, ayrıca devam eden projelere dair gelişmeler de gözden geçirildi.

İlimizdeki yatırımların da değerlendirildiği toplantıda kurum amirlerinden brifing alan Vali Balkanlıoğlu, ilimizin ilerlemesi adına kurumlarımızın da istişare halinde olmasının önemine değinerek, her alanda yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.
 

Yorumlar (0)