Bin Çeşit Yapı Market

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Doğa Yürüyüşleri Başlıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve katılımın ücretsiz olduğu Doğa Yürüyüşleri (Trekking) yeniden başlıyor. Doğa Yürüyüşleri’ne ilk kayıtlar 16 Nisan Pazartesi günü. Yoğun talep üzerine Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşecek olan ve 7 yeni parkurun daha eklendiği yürüyüşler toplam 8 hafta sürecek.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi  Doğa Yürüyüşleri Başlıyor

 Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve katılımın ücretsiz olduğu Doğa Yürüyüşleri (Trekking) yeniden başlıyor. Doğa Yürüyüşleri’ne ilk kayıtlar 16 Nisan Pazartesi günü. Yoğun talep üzerine Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşecek olan ve 7 yeni parkurun daha eklendiği yürüyüşler toplam 8 hafta sürecek.

 
7 Yeni Parkur Daha
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen Doğa Yürüyüşleri yeniden başlıyor. Doğaseverler 8 hafta boyunca hem spor yapacak hem de 7 yeni parkurla Sakarya'nın doğal güzelliklerini keşfedecek. 25 Ekim 2009 tarihinden itibaren devam eden Doğa Yürüyüşleri’nin 46.sı, 21 Nisan 2012’de düzenlenecek olan yürüyüşle başlayacak. 

Cumartesi günleri de yürüyüş var
Yoğun talep üzerine Cumartesi ve Pazar günleri düzenlenecek olan Doğa Yürüyüşleri’nde Cumartesi günleri, Serdivan, Beşiktaş Deresi, Doğançay, Soğucak Şelalesi, Kerem Ali Çamlıca Geçişi, Akçay, Turnalık Yaylası ve Maden Deresi’ne gidilecek. Pazar günleri ise, Çiğdem Yaylası, Yanık Yaylası, Susuz Yayla, Soğucak Şelale, Davlumbaz Yaylası, Akıncı Karaçam Geçişi, İnönü Ercova Yaylaları ve Kirpiyan Yaylası’na yürüyüşler düzenlenecek. Katılımcılar ilgili haftada sadece bir parkura kayıt yaptırılabilecek. Her parkurun kayıtları ise ilgili haftanın içerisinde yapılacak.
İlk Kayıt 16 Nisan Pazartesi
Kayıtlar, ilgili hafta içerisinde Pazartesi günü Saat: 09:00’da başlayacak, Perşembe günü Saat:17:30’da sona erecek. Yürüyüşe katılmak isteyenler kayıtlarını internet aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal web sitesi www.sakarya.bel.tr adresinden yapacaklar. Yürüyüşler için ilk kayıtlar 16 Nisan Pazartesi günü alınacak. Otobüsler Cumartesi ve Pazar günleri Saat: 09:00’da Kent Meydanı’ndan hareket edecek. Doğa yürüyüşleri ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın 241 20 02 – 241 20 90 no’lu telefonlarını arayabilirler. 
Doğa Yürüyüşleri Programı ise şöyle:
 
Trekking nedir?
Trekking, doğada yapılan yürüyüşlere genel olarak verilen isimdir. Trekking, doğada bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir.

Trekking özel bir yetenek gerektirmez. Yediden yetmişe sağlıklı olan herkes yapabilir. Genelde temiz hava almak, spor yapmak, sağlığımızı korumak, fotoğraflamak, keşfetmek, anlamaya çalışmak, doğa ile iç içe yaşamayı öğrenmek gibi türlü sebeplerle doğada yürüyüşler yaparız. Trekking ya da doğa yürüyüşleri insana doğayı ve kendini keşfettiren, tanıtan ve öğreten bir eğiticidir. Doğa yürüyüşleri işte bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için en güzel adımları sağlar bize.
Bugün Trekking, şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda profesyonel rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor durumundadır. İnsanın sağlığını korumak, kendine olan güvenini kaybetmemek, doğaya olan sevgisini artırmak için uzun seneler zevkle yapacağı yegâne spordur. Araştırmalar düzenli, tempolu ve devamlı bir yürüyüş yaşantısının önce fizyolojik ve akabinde psikolojik değerinin olduğunu kesin olarak göstermektedir. 
- Doğa Yürüyüşleri, 18 yaşını tamamlamış, sağlık problemi olmayan (tansiyon, kalp, ortopedik sorun) ve halka açık olan bir etkinliktir.
- Kumanya (Sandwich, Limonata, su) Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecektir.
- Seçilecek parkurlar, teknik bilgiler (km olarak uzunluğu, yükseklik, kapalı alan) açısından değerlendirilerek kayıt yaptırılması tavsiye edilir.
- Yürüyüşler esnasında katılımcı grubun kondisyon ve fiziksel durumuna, meteorolojik şartlara göre parkur uzunluğunun belirlenmesi ve güzergah değişikliğinin yapılması doğa yürüyüşü rehberlerinin inisiyatifindedir.
- Meteorolojik şartlara göre parkur sıralamalarında ve parkurlarda değişiklik yapılabilir.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER